Aile hekimliği anabilim dallarında yapılan uluslararası indekslere (web of science) giren yayınların değerlendirilmesi
Evaluation of the publications made in family medicine departments which are accepted as an international index (web of science) in Turkey
- Tez No: 443731
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MÜMTAZ MAZICIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, Türkiye'de aile hekimliği anabilim dallarınca uluslararası indekslere (web of science: WoS) giren dergilerde yayınlanan makalelerle ilgili kantitatif bir değerlendirme yapmaktır. Yöntem: Bu çalışmanın örneklemini ülkemizde bulunan aile hekimliği anabilim dallarında bulunan öğretim üyesi ya da görevlileri (ÖÜG) nin Temmuz 2015'e kadar WoS veri tabanında indekslenen makaleleri oluşturmaktadır. Araştırıcı soy isminin tamamı ve isminin baş harfi ile taranmıştır. Elde edilen liste çalıştıkları kurumlara göre gözden geçirilip ayıklanmıştır. Yayın sayısı, derginin SCI, SSCI yada SCIE indekslerine, yayınların konularına göre dağılımı, yayınlanma zamanı, yazar sıralaması, yayınlara alınan atıflar cinsiyet, unvan, bölgesine göre non parametrik testlerle karşılaştırıldı. Bu listeler üzerinden değerlendirme yapılmıştır. Bulgular: Toplam 187 ÖÜG'nin 109'ü (%58.3) erkek, 78'i (%41.7) kadın, ortanca yayın sayısı 7 (min: 0, maks: 53), toplam makale sayısı 1587 idi. En fazla makale İç Anadolu bölgesinde (436 makale, ortanca 9), en az makale Güneydoğu Anadolu bölgesinde (59 makale, ortanca 5.5) idi. Makalelerde yazar sıralaması 1., 2., 3., 4.isim ve sonrası için yayın sayısı sırasıyla 354 (minimum 0, maksimum 8, ortanca 1), 301 (minimum 0 maksimum 12 ortanca 1), 270 (minimum, 0 maksimum, 18 ortanca 1), 662 (minimum 0, maksimum 24, ortanca 2) dır. Cinsiyetler açısından, bölgeler açısından, ilk isim, 2. isim, 3. isim, açısından fark bulunamadı. 1-5 yayını olanların çoğunu Yard. doçentler, 6-10 yayını olanların çoğunun doçentler oluşturuyordu. En çok yayın iç hastalıkları ve çocuk sağlığı ve hastalığı alanında, en az yayın solunum sistemi alanında yayınlanmıştı.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to make a quantitative assessment of the articles published by the departments of family medicine in Turkey in international index (Web of Science-WoS) journals. Method: The sample of this study constitutes of the articles indexed in the WoS database, of academic departments or staff (OUG), who work at the the family medicine departments in our country until July 2015. The first letter of the first name and the full family name of investigator is scanned. The obtained lists is adjusted and revised according to the institutions, the investigators work. The number of publications, journals SCI, SSCI or the SCIE index, distribution of the issue of publications, publication date, author rank, citations, were compared according to gender, title and regions by using non-parametric tests. The assessment was based on these lists. Results: A Total of 187 investigators were included in the study. Of these 109 (58.3%) were male, 78 (41.7%) were female and the median number of publications was 7 (min: 0, max: 53). There were 1587 articles in total. Most of the articles (436 articles, median 9) were in Central Anatolia region, and the minimum articles were in the Southeastern Anatolia (59 articles, median 5.5). Author rank in the articles as 1., 2., 3., 4. and more was as follows; 354 (minimum 0, maximum 8, median 1) 1. name, 301 (minimum 0 maximum 12 median 1) 2. name, 270 (minimum 0 maximum, 18 median 1) 3. name, 662 (minimum 0, maximum 24, median 2) 4. name and more . There was no difference in terms of gender, regions, first name and 2. and 3. name. The majority of the investigators with 1 to 5 publications were assistant professors and most of the ones with 6 to 10 publications were associate professors. The most common subject of publications was in the field of internal medicine and child health and disease, where the minimum publication subject was respiratory field.