Fetal trombofilinin preeklampsi ve intrauterin büyüme geriliği olgularında etkisi
The effects of fetal thrombophilia in pregnant women with pre-eclampsia and intra-uterine growth retardation
- Tez No: 230189
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TUNCAY ÖZGÜNEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Amacımız preeklampsi ve intrauterin büyüme geriliği olgularında maternal ve fetal trombofili aranarak bu hastalıkların oluşumundaki etkilerini araştırmaktır.Gereç ve yöntem: Çalışmaya Mart 2007- Şubat 2008 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'na başvuran 50'si çalışma grubu 50'si sağlıklı olmak üzere toplam 100 gebe dahil edildi. Çalışma grubu da preeklamptik grup (39 hasta) ve preeklampsi+IUGR grubu (11 hasta) olarak 2 alt gruba ayrıldı.Doğum sırasında tüm annelerden B12, folik asit, homosistein ve Faktör V Leiden, MTHFR 667, MTHFR 1298, Protrombin 20210 mutasyonları, bebekten de fetal kordondan kan alınarak Faktör V Leiden, MTHFR 667, MTHFR 1298, Protrombin 20210 mutasyonları çalışıldı.Sonuçlar: Çalışma grubu ile kontrol grubu incelendiğinde anne yaşı (p=0,329), gebelik sayısı (p=0,239) ve doğum sayısı (p=0,679) açısından istatistiksel olarak farklılık gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Our aim was to investigate the effects of the maternal and fetal thrombophilia in the cases of the preeclampsia and intra-uterine growth retardation.Methods: The study and control groups were composed from the pregnant women who were admitted to the Department of Obstetrics and Gynecology of the Medical School of Cukurova University from the March 2007 to the February 2008. Each group was composed from the 50 subjects. The study group additionally analyzed regarding the presence of the preeclampsia (39 patients) and preeclampsia plus intrauterine growth retardation (11 patients).Venous blood samples of women were collected at the delivery for examining the vitamin B12, folate, homocysteine levels and factor V Leiden, MTHFR 667, MTHFR 1298 and Prothrombin 20210 mutations. Fetal blood samples were obtained from the umbilical cord and the presence of Factor V Leiden, MTHFR 667, MTHFR 1298 and Prothrombin 20210 mutations were evaluated.Results: Both groups were statistically identical regarding to maternal age (p=0,329), gravidity (p=0,239) and parity (p=0,679).