Kütahya ili devlet hastanelerinde doğum sırasında epizyotomi açılan kadınlarda yara iyileşmesini etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
The factors affecting the healing of wounds in women with episiotomy in state hospitals in the city of kutahya
  1. Tez No: 230209
  2. Yazar: AYŞEGÜL DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RESUL BUĞDAYCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma; Kütahya İli Merkezindeki ve Tavşanlı İlçesindeki Devlet Hastanelerinde epizyotomi yapılan kadınların yara iyileşmesini etkileyen faktörleri belirlemek amacı ile prospektif olarak yürütüldü. Araştırmaya, 01 Temmuz 2007- 01 Mart 2008 tarihleri arasında, normal doğum yapan ve epizyotomi uygulanmış, çalışmaya katılmayı kabul eden 104 anne dahil edildi.Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından geliştirilen veri toplama formu ve REEDA Skalası kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler kullanıldı. Değişkenlerin karşılaştırılmasında; Mann Whitney-U testi ve Bivariate Spearman's Rank Korelasyon analizi kullanıldı.Araştırmaya katılan annelerin; yaş ortalaması 25.4±4.1, boy ortalaması 161.6±4.6cm, vücut ağırlıkları ortalaması 58.2±8.1 kg, gebelikte aldıkları ortalama toplam ağırlık 11.6±2.9 kg'dı. Annelerin eşlerinin %66.3'ü memur veya işçiydi, %12.5'inin sosyal güvencesi yoktu. Annelerin %73.1'i çekirdek aile tipine sahip ve hane başına düşen kişi sayısı ortalama 4.2±1.6'di. Annelerin %54'ü multipardı, %11.5'inde epizyotomi dışında laserasyonu vardı. Doğumdan sonra ilk dışkılama 2.9±2.1'inci günde olmuştu. Annelerin %62.5'inin epizyotomi bölgesinde sorun vardı, %45.2'si yara bakımı için antiseptik solüsyon (betadin vb.) kullandı. Kadınlar ortalama günlük ped değiştirme sayısı 3.3±1.1'di. Doğum sonu ilk banyo 4.1±2.4'üncü gündeydi. Annelerin doğumdan sonra ilk iç çamaşırlarını giyme 2.9±1.8'inci gündeydi. Sadece pamuklu tip iç çamaşırı kullananların oranı %66.3'tü. Kadınlar günde ortalama 1.7 lt sıvı alıyorlardı ve 5.6 saat uyuyorlardı. Annelerin sosyodemografik ve hijyen alışkanlıklarının REEDA Skalası puanına göre analitik sonuçlarına göre; sigara kullanılması, epizyotomi insizyonuna ilave laserasyonlar olması, demir minerali kullanılması, gebelik süresince egzersiz yapılması, dikiş yerinde yakınmaların olması, ailenin kalabalık olması ve aylık gelirin düşük olması, geç banyo yapmak epizyotomi yara iyileşme sürecini geciktiren etmenlerdi.Elde edilen sonuçlar doğrultusunda; kızların ve annelerin hijyen konusunda eğitimlerinin arttırılması; temel sağlık hizmetleri kapsamında ebelerin ev ziyaretlerinin artırılması, ebelerin epizyotomi açma endikasyonları konusunda bilgilendirilmesi ve gereksiz epizyotomilerin önlenmesi, epizyotomi sonrası bakım eğitimi için standart doküman oluşturulması gerektiği kanısındayız. Bu şekilde epizyotomi yara iyileşmesinin hızlandırılması, annenin daha rahat bir loğusalık dönemi geçirmesi, bebeğine daha iyi bakabilmesi için katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out according to prospective research method in order to determine the factors affecting the healing of wounds in women who have undergone episiotomy in State Hospitals in the city of Kutahya and its town of Tavsanlı. The research involves 104 mothers who gave normal birth with episiotomy between 1st July 2007 and 1st March 2008 and accepted to participate into our study.Data gathering was conducted through Data Gathering Form designed by the researcher and through REEDA Scale. Data evaluation was carried out with descriptive statistics. Student-T Test, Mann Whitney U Test, Bivariate Spearman?s Correlation Co-efficiency Test were used in evaluating the data.According to the demographic features of the mothers participating in the study, their ages are 25.4±4.1, their heights are 161.6±4.6cm, their weights are 58.2±8.1kg and average total weight gained during pregnancy is 11.6±2.9kg, while 66.3% of their husbands are civil servants and workers and 12.5% of the them don?t have social security. 73.1% have nuclear family and the house population is 4.20±1.60. 54% of the mothers are multipart and 11.5% of them have laceration besides episiotomy. First defecation postpartum was on 2.9±2.1st day. 62.5% of the mothers have problems in episiotomy areas. 45.2 % of them used antiseptic solution (e.g. betadin) for wound care. Their average daily change of day-pad was 3.3±1.1. First bath postpartum was on 4.1±2.4th day. First time mothers wore underwear potpartum was on 2.9±1.8th day. The rate of those only used cotton underwear is %66.3. Their average daily liquid consumption was 1.7 lt and their average daily sleeping time was 5.6 hours. Analysing the distribution of the mothers? socio-demographic and hygiene habits according to REEDA Scale Score, it is determined that the episiotomy healing was delayed in mothers who smoked, who had additional incision lacerations, who used supplementary iron pills, who kept to exercise during pregnancy, hadn?t had any problems in suture area, who had a crowded family, who had low monthly income, who delayed having a bath postpartum,As a result of the research, the following suggestions have been put forward: daughters? and mothers? education about hygiene should be intensified; midwives home-visits within basic health service should be increased; midwives should be informed about episiotomy indication; unnecessary episiotomy should be avoided and standard documents should be prepared for education of post-episiotomy care. Consequently, healing of episiotomy wounds will be accelerated, mother will have a more comfortable postpartum period, baby-care will be facilitated.