Periferik damarların akut oklüzyonu sonrası gelişen hedef organ iskemi reperfüzyon hasarının önlenmesinde silostazol, pentoksifilin ve bensiklan hidrojen fumarat'ın etkinliğinin karşılaştırılması
Compresion of efficaprevency of bencyclane hydrogen fumarate, pentoxifylline and cilostazol in tion of target organ ischemia reperfusion injury developing after acute occlusion of peripheric vessels.
- Tez No: 230215
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖZEREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bir organa gelen kan akımının çeşitli nedenlerle yetersiz hale gelmesine veya durmasına iskemi denir. Reperfüzyon ise dokunun kanlanmasının yeniden başlamasıdır. Bu olay sonucunda dokuya gelip yerleşen polimorfonükleer lökositler tarafından salınan serbest oksijen radikalleri dokudaki yıkımı artırıcı etki yapar. Sonuçta reperfüzyona bağlı doku hasarı oluşur. Hangi organda olursa olsun iskemiyi takiben reperfüzyon sonrası sistemik enflamatuar cevaba yol açar bu durum ekstremitede olduğunda fonksiyon kaybı ve amputasyonla sonuçlanabilirKronik periferik arter hastalıkların tedavisinde uzun yıllardır bensiklan hidrojen fumarat, pentoksifilin ve silostazol kullanılmaktadır. Bu preperatlar hücre düzeyindeki çeşitli mekanizmalarla kapiller fonksiyon bozukluklarını düzenlemesi, trombosit kümeleşmesi, trombogenezi baskılaması ve vazodilatasyonla periferik kan akımını arttırması nedeniyle tercih edilmişlerdir. Ancak tedavi sırasında aterosklerotik plaklardan köken alan tromboz sonucunda, periferik damarın akut oklüzyonu olabilmektedir.Bu çalışmada bensiklan hidrojen fumarat, pentoksifilin ve silostazol'ün damarın akut oklüzyonunu takiben reperfüzyonu sağlandıktan sonra gelişen hasarın önlenmesinde, oksidan ve antioksidan sistemler üzerindeki etkilerini ortaya koymayı amaçladık.Çalışmamızda 28 adet ortalama 300 gr.'lık Wistar rat kullanıldı. Ratlar dört gruba ayrıldı. Grup 1: kontrol grubu (İskemi-reperfüzyon), grup 2: iskemi-reperfüzyon + bensiklan hidrojen fumarat grubu, grup 3: İskemi-reperfüzyon + pentoksifilin grubu, grup 4: iskemi-reperfüzyon + silostazol grubu. 4 hafta boyunca orogastrik tüp yolu ile preperatlar günde 2 kez verildi. 4. hafta sonunda 4 saat iskemi sonrası 2 saat reperfüzyon sağlandı.Kullanılan preperatlarla oksidan sistem üzerinde anlamlı fark olmadığı fakat antioksidan sistem üzerinde özellikle pentoksifilin ve silostazolun daha etkili olduğu görüldü. Histolojik olarak elektron mikroskobisinde gruplar arasında benzer bulgular gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
Ischemia is reduction or termination of blood flow to an organ as a result of different causes. Although reperfusion is resumption of blood flow. As a result of ischemia, free oxygen radicals secreted from polymorph nuclear leukocytes migrated to tissue, augment the destruction. Hereby, reperfusion induced injury occurs. In every organ, reperfusion after ischemia causes systemic inflammatory response. When this circumstance occurs in an extremity, it can cause function loos even amputation.Management of chronic peripheral artery disease comprises bencyclane hydrogen fumarate, pentoxifylline and cilostazol for years. These preparations are preferred due to increasing effect of blood flow by vasodilatation, Repressing trombogenesis, inhibiting platelet aggregation and regulation of capillary dysfunctions via different mechanisms at cellular level. However, during treatment as a consequence of thrombosis originating from the atherosclerotic plaques, acute occlusion of the artery may occurIn this study we aimed to investigate the effects of bencyclane hydrogen fumarate, pentoxifylline and cilostazol on antioxidant and oxidant systems, interception of damage occurring due to reperfusion after acute occlusion of vessel.Twenty eight wistar rats, 300 grams average, were incorporated to this study. Rats were separated to four groups. Group 1: control, Group 2: ischemia-reperfusion bencyclane hydrogen fumarate, Group 3: ischemia-reperfusion, pentoxifylline and Group 4: ischemia-reperfusion, cilostazol. In the course of 4 weeks, drugs were admitted via an orogastric tube, twice a day. At the end of fourth week, 2 hour reperfusion after 4 hour ischemia was achievedAmong these preparations, no significant difference was obtained on oxidant system; however pentoxifylline and cilostazol were seemed to be more effective on antioxidant system. Histological, under electron microscope similar findings were observed among these groups.