Yardımcı Üreme Teknikleri uygulamasında tekrarlayan implantasyon başarısızlığı olan kadınlarda luteal faz endometriyumunun otolog kokültür endometriyumuyla ince yapı düzeyinde karşılaştırılması
The comparison of luteal phase endometrium with autologous co-culture endometrium on the fine structure level on women who have repeated implantation failure during the assisted reproduction techniques application
- Tez No: 230232
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN BAYKAL, PROF. DR. SEMRA KAHRAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Histology and Embryology, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Kültüre edilen embriyoların morfolojilerini geliştirmede ve implantasyon oranını artırmada Otolog endometriyal kokültür hücrelerinin başarılı olduğu bulunmuştur. Çalışmamızda fertil ve Tekrarlayan İmplantasyon Başarısızlığı (TİB) olan bireylerin endometriyum dokularının karşılaştırılması ile birlikte, bu dokulardan elde edilen endometriyal kokültür hücrelerinin embriyo gelişimini desteklemek ve implantasyon başarısındaki rolünü anlamak için ince yapısının analiz edilmesi amaçlanmıştır.Bu çalışmada, vaka grubunda 27 TİB (? 3) olan ve kontrol grubunda ise 9 fertil kadın bulunmaktaydı. Endometriyal dokular, araştırmanın içeriğiyle bilgilendirilen kontrol ve İn-vitro fertilizasyon (IVF) programına katılan hastalardan toplandı. Endometriyal doku örneklerinin bir kısmı ışık ve transmisyon elektron mikroskobunda (TEM) incelenmek amacıyla bir kısmı ise kültüre edilmek için ayrıldı. Kültüre edilen endometriyal dokunun ışık ve TEM ile incelenmesi sonucunda insan endometriyal kokültür hücrelerinin 3 yeni tipi tanımlandı: Bu hücre tiplerinde ilk grup vakuollü, ikincisi mikrovillüslü ve üçüncü grup ise sitoplazmik uzantılı hücrelerdi. Fertil ve TİB gruplarında endometriyal kokültür hücrelerinin yapısal ve morfolojik özellikleri karşılaştırıldı. Vakuollü hücreler TİB grubunda en sık rastlanan hücreler olup, çok sayıda vakuol içeriyorlardı ve endometriyum salgı epitel hücrelerine benzer hücreler olarak değerlendirildi. Mikrovillüslü hücreler Fertil ve TİB gruplarında en az rastlanan hücre grubuydu. Sitoplazmik uzantılı hücreler ise, fertil grupta en çok görülen hücrelerdi, bu hücrelerin pinopod yapan epitel hücreleriyle benzer olduğu tahmin edildi.Bu çalışma ile endometriyal kokültür hücrelerinin, embriyo implantasyon evresini düzenlemede önemli olduğu düşünüldü. Bu hücreler için yapılacak ileri çalışmaların, endometriyal reseptivite ve başarılı implantasyonun oluşmasında yer alan faktörleri anlamamızı kolaylaştırabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
The coculture of human embryos with human endometrial cells was described to be successful at improving embryo morphology, and the subsequent implantation rate. The main aim of our study was to investigate the particular role of endometrial coculture cells on the improvement of both embryo morphology and implantation rates, regarding to the fine structure level.In this study, 27 women with repeated implantation failure (RIF; ?3 previous IVF cycles failure) were involved in the study group and control group contained 9 fertile women. Endometrial tissues (ETs) were collected from patients undergoing IVF procedures after getting informed consent. Following the endometrial coculture, ETs were fixed and processed for light and tranmission electron microscopy.Three new types of human endometrial coculture cells were defined. The first group of cells contain vacuoles, second group microvillus, and third group cytoplasmic extension. These groups were examined by Transmission Electron Microscope (TEM). Structural and morphological properties of these cells were compared with their control group and the differences were observed. Cells, which included many vacuoles, had similar morphology with endometrium secretory epithelial cells. These cells were the most common observed cells of the TIB group. However, cells with microvillus were the least observed in both of the groups. In addition, cells with cytoplasmic extension were the most frequently seen in the fertil group. It has been estimated that they were similar to the epithelial cells which made pinopod.It has been proven that endometrial coculture cells regulate embryo implantation stage in human endometrial tissue and these cells may advance our understanding of factors involved in the establishment of endometrial receptivity and successful implantation.