Yardımcı üreme teknikleri kullanılarak gebelik elde edilen hastalarda serum kisspeptin düzeyinin erken gebelik sonuçlarını öngörmedeki rolü
The role of serum kisspeptin level in prediction of EARLYpregnancy outcomes in patients with pregnancy using assistedreproductive techniques
  1. Tez No: 775069
  2. Yazar: GÖKÇE AYKANAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP EMRE OKYAY, PROF. DR. ALİRIZA ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
AMAÇ: Abortus, ilk trimester gebeliklerinin en sık görülen komplikasyonudur ve her beş gebelikten birini etkiler. Özellikle ilk trimesterde gelişen embriyonun sitogenetik anormalliği, bozulmuş implantasyon ve plasentasyon ile ilişkilidir. Human koryonik gonadotropinin β alt ünitesi (β-hCG) en yaygın kullanılan gebelik biyobelirtecidir. Abortus tanısı, ultrasonografi ve seri β-hCG ölçümleri ile konulmasına karşın günümüzde halen abortus riskini doğru bir şekilde öngören güvenilir bir biyobelirteç bulunmamaktadır. Erken gebelikte β-hCG düzeylerindeki geniş değişkenlik nedeniyle tek bir ölçümün abortus tanısında değeri sınırlıdır. Kisspeptinler, G proteinine bağlı“kisspeptin reseptörüne”bağlanan KISS1 geni tarafından kodlanan bir peptit ailesidir. Son çalışmalar, kisspeptinin puberte, ovulasyon ve plasentasyon dahil olmak üzere fertilitenin birçok dalında önemli bir rolü olduğunu göstermektedir. Kisspeptin, insanlarda gebelik boyunca plasentada yüksek oranda eksprese edilir. Dolaşımdaki kisspeptin düzeyi, üçüncü trimesterde gebe olmayan kadınlara göre yaklaşık 7.000 kat daha yüksek seviyelere ulaşır. Doğumdan sonra ise hızla düşer. Yapılan çalışmalar, kisspeptinin abortus için bir biyobelirteç olma potansiyeline sahip olduğunu düşündürmektedir. Çalışmamızda yardımcı üreme teknikleri kullanılarak gebelik elde edilen 18-40 yaş arası olgularda kisspeptin düzeylerinin gebelik sonuçlarını öngörmedeki yerinin belirlenmesi ve olası abortusu öngörmede bir biyobelirteç olarak kullanılıp kullanılamayacağının belirlenmesi amaçlanmıştır. YÖNTEM: Bu prospektif kohort çalışma Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Girişimsel Olmayan Araştırmalar Etik Kurulu izni alındıktan sonra gerçekleştirildi. Çalışmamız Ekim 2020-Eylül 2021 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Tüp Bebek Merkezi'ne başvuran ve çalışmaya dahil olma kriterlerine uygun olan 28 gönüllü arasında planlandı. Merkezimize başvuran olgulardan kontrollü ovaryan stimülasyona başlanmadan önce, embriyo transfer günü ve embriyo transferinden 14 gün sonra olmak üzere toplam 3 defa venöz kan örneği alınarak kisspeptin düzeyi belirlendi. Çalışmaya dahil edilmesi planlanan olgu grubu hasta sayısı G-Power 3.1.9.2 programında tekrarlayan ölçüm karşılaştırılmasına yönelik F testi seçilerek düşük etki büyüklüğü (0.25), α: 0,05 ve güç: %80 olması durumunda en az 28 hasta olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Abortion is the most common complication of first trimester pregnancies and affects one out of every five pregnancies. Especially in the first trimester, cytogenetic abnormality of the developing embryo is associated with impaired implantation and placentation. The β subunit of human chorionic gonadotropin (β-hCG) is the most widely used pregnancy biomarker. Although the diagnosis of abortion is made by ultrasonography and serial β-hCG measurements, there is still no reliable biomarker that accurately predicts the risk of abortion. Due to the wide variability in β-hCG levels in early pregnancy, a single measurement is of limited value in the diagnosis of abortion. Kisspeptins are a family of peptides encoded by the KISS1 gene, which binds to the G protein-coupled“kisspeptin receptor”. Recent studies show that kisspeptin has an important role in many aspects of fertility, including puberty, ovulation, and placentation. Kisspeptin is highly expressed in the placenta throughout pregnancy in humans. Circulating kisspeptin levels reach levels approximately 7,000 times higher in the third trimester than in non-pregnant women. It decreases rapidly after birth. Studies suggest that kisspeptin has the potential to be a biomarker for abortion. In our study, it was aimed to determine the role of kisspeptin levels in predicting pregnancy outcomes in cases aged 18-40 years who achieved pregnancy using assisted reproductive techniques and to determine whether it could be used as a biomarker in predicting possible abortion. METHODS: This prospective cohort study was conducted after obtaining the permission of Dokuz Eylul University Faculty of Medicine Non-Invasive Research Ethics Committee. Our study was planned among 28 volunteers who applied to Dokuz Eylul University Medical Faculty Hospital IVF Center between October 2020 and September 2021 and met the inclusion criteria of the study. Kisspeptin level was determined by taking venous blood samples from the patients who applied to our center 3 times, before the start of controlled ovarian stimulation, on the day of embryo transfer and 14 days after the embryo transfer. The number of patients in the case group planned to be included in the study was found to be at least 28 patients in the case of low effect size (0.25), α: 0.05 and power: 80%, by choosing the F test for repetitive measurement comparison in the G-Power 3.1.9.2 program.