Hidatik kistin cerrahi tedavisinde Taurolidine'nin skolisid ajan olarak kullanılabilirliğinin deneysel olarak gösterilmesi ve skolisid etkinliğinin saptanması
To find out experimental results and effect of scolocid agent Taurolidine in the surgical treatment of hydatic cyst
  1. Tez No: 230262
  2. Yazar: İSMAİL AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş: Son yıllarda, hidatik hastalığın tedavisinde medikal tedavi ve perkütan drenaj yöntemlerinin yaygınlık kazandığı görülmekle birlikte, cerrahi tedavi halen en önemli yöntem olmayı sürdürmektedir. Skoleks öldürücü madde kullanımı cerrahitedavinin ayrılmaz bir parçasıdır.Amaç: Çalışmada, taurolidine (TRD)'nin skolisid ajan olarak kullanılabilirliğinin deneysel olarak gösterilmesi ve skolisid etkinliğinin saptanması araştırılmış ve sonuçlar tartışılmıştır.Gereç-Yöntem:Çalışma, in vitro ve in vivo olmak üzere iki bölümde yapılmıştır. İn vitro bölümde canlı skoleksler TRD ile muamele edilmiştir. 1.Gruba sadece i.p skoleks süspansiyonu, 2. ve 3.gruba i.p skoleks süspansiyonu ve sırasıyla eş zamanlı i.v ve i.p TRD, 4. ve 5. gruba i.p skoleks süspansiyonu ve 3 ay sonunda sırasıyla i.v ve i.p TRD, 6.gruba i.p skoleks ve içme sularına 3 ay boyunca TRD, 7.gruba sadece i.p TRD uygulanmıştır.Bulgular: İn vitro bölümde, TRD ile muamele edilen skolekslerin, 7. dakikada boyandığı ve 90 dakika sonunda tüm skolekslerin öldüğü saptanmış, in vivo bölümde, 1.Grupta 7/8 oranında hidatidoz oluşmuş, 2. ve 3.Grupta hiç hidatidoz oluşmamış, 4. ve 5.Grupta kist sıvısındaki skolekslerin ölü olduğu saptanmış, 7.Grupta peritonda hafif iltihabi değişiklik oluşmuştur.Tartışma: Çalışmada, elde edilen bulgulara dayanarak, taurolidine'nin kullanımının deneysel aşamadan klinik kullanım aşamasına geçmesinde (uzun etki süresine rağmen) bir sakınca olmadığı inancındayız.
Özet (Çeviri)
Introduction: Although medical treatment and percutaneous drainage methods for the treatment of hydatid disease has become common in the recent years, surgery continues to be the most important treatment method. Scolisidal substance is aninseparable part of surgical treatment.Purpose: Study, taurolidine's usability as a scolicid agent and the scolicid effect of taurolidine have been showed experimentally and results have been discussed.Methods: Study has been done in two sections: in vitro and in vivo. İn vitro section, viabil scoleces have been treated with TRD. Scoleces suspension was injected i.p 1.group. i.p scoleces suspension and simultaneous i.v and i.p TRD was injected 2,3.groups. Ip. scoleces injection, and at the end of three months, i.v and i.p TRD injection was made in groups 4,5. 6.group, i.p scoleces injection with three months of drinking water with TRD was applied. Only i.p taurolidine was applied group 7.Results: İt has been observed that scoleces treated with TRD has been dyed in the 7. minute of treatment and at the end of 90 minutes, all scoleces were dead. İn 7 out of 8 subjects, hidatidosis was observed group 1, no hidatidosis in groups 2 and 3,scoleces in the cyst fluid were dead in group 4 and 5 and mild inflammatory changes in peritoneum were noted on group 7.Conclusion: Study, according to the obtained information we believe that there is no unfavorable effect in transformation of taurolidine?s use from experimental area to clinical practice area (in spite of its long effect time).