Kliniğimizde cerrahi olarak tedavi edilen kist hidatik olgularında nüks oranları ve nükse etkili olan faktörlerin belirlenmesi
Patients with surgically treated hydatid cyst recurrence and relapse rates determination of factors influencing
  1. Tez No: 301161
  2. Yazar: AYETULLAH TEMİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Kist hidatik hastalığı, Dünyada koyun yetiştirilen yörelerde görülen bir zoonotik hastalıktır ve % 40-60 oranında asemptomatiktir. En sık semptomu ağrıdır. Gelişen görüntüleme yöntemleri sayesinde tanısı oldukça kolay olan bu hastalığın etkin bir medikal tedavisi halen mevcut değildir. Hastalığın küratif tedavisi cerrahidir. Kist hidatik tedavisinde nüks çok önemli bir sorun teşkil etmektedir. Biz bu çalışmada kliniğimizde hidatik kist nedeniyle opere edilen hastalarda nüks ve nüks üzerine etki eden faktörleri araştırdık.Bu çalışmaya Atatürk üniveritesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalında Ocak 1999 ? Aralık 2008 yılları arasında hidatik kist hastalığı nedeniyle cerrahi uygulanan 156 hasta, retrospektif olarak irdelendi Bu hastaların arşiv dosyaları incelelenerek yaş, cinsiyet, preoperatif ve postoperatif rutin laboratuar tetkikleri, başvuru şikayetleri, kistin yerleşim yeri, kist çapı, kist sayısı, Gharbi sınıfladırmasına göre ultrasonografik kist tipleri, preoperatif ERKP yapılıp yapılmadığı, uygulanan cerrahi tedavi yöntemi, kistin içeriği, kistle iştiraklı safra yolu olup olmadığı, preoperatif ve postoperatif albendazol kullanıp kullanmadığı, hastaların hastanede kalış süreleri, ameliyat sonrası oluşan komplikasyonlar ve komplikasyonlara yönelik uygulanan tedavi yöntemleri kaydedildi. Daha sonra bu hastalar kontrole çağrıldı. Kontrole gelen hastalara fizik muayene, rutin laboratuar tetkikleri, batın US ve gerekirse batın tomografi çekilerek nüks ve nükse etki eden faktörler araştırıldı.Hastaların 59'u (% 37,8) erkek, 97'si (% 62,1) kadındı. Kadın/Erkek oranı 1,6 idi. Oluşturulan kriterlere göre toplam 14 (% 8,9) hastada nüks tespit edildi. Nüks grubundaki hastaların 4'ü erkek 10'u kadındı ve kist nüksü ile cerrahi yöntem, albendazol kullanımı, kistlerin sayı ve büyüklüğü, ultrasonografik incelemeyle saptanan Gharbi sınıflandırması, kist içeriği ve kistin safra yolları ile bağlantısı arasında ilişki bulunamadı.Sonuç olarak, tedavi edilmiş hidatik kist hastalığında görülen nüksler halen önemli bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Radikal cerrahi tedavi deneyimli kliniklerde uygulanmalı aksi takdirde radikal tedaviyle ilgili deneyim eksiği olan kliniklerde konservatif cerrahi ilk tercih edilmesi gereken işlemlerdir.
Özet (Çeviri)
Hydatid cyst disease is a zoonotic disease which appears in sheep growing regions. 40 to 60 percent of these diseases are asymptomatic. The most common symptom is pain. Although the diagnosis of this disease is very easy thanks to developing imaging methods, an effective medical treatment of this disease is still not available. The curative treatment of the disease is surgery. Recurrence presents a very significant problem in the treatment of hydatid cyst. In this study, the recurrence and the factors affecting recurrences of patients operated in our clinic for hydatid cyst were investigated.In this work, 156 patients, operated between January 1999 - December 2008 years in Department of General Surgery, Ataturk University, Faculty of Medicine for hydatid cyst disease, were evaluated retrospectively. The data for patients such as age, gender, preoperative and postoperative routine laboratory investigations, complaints and localization of cyst, cyst diameter, the number of cysts, ultrasonic cyst types according to Gharbi's classification, whether preoperative ERCP has been performed or not, surgical treatment methods, the contents of the cyst, whether there is bile duct together with cysts or not, whether patients used preoperative and postoperative albendazol or not, duration of hospital stay, postoperative complications and the applied treatment methods for these complications were recorded from archive files of these patients. Subsequently, these patients were called for control. Recurrence and the factors affecting recurrence were investigated by applying physical examination, routine laboratory tests, abdominal ultrasonography and abdominal CT, if necessary, to control patients.59 Patients (37.8%) were men and 97 (62.1%) were women. women/men ratio was 1.6. According to criteria established, recurrences were detected at a total of 14 (8.9%) patients. 10 of recurrence group patients were women and 4 were men and no correlation was found between recurrence of cysts and type of surgical procedure, albendazole use, number and size of of the cysts, Gharbi classification as determined by ultrasound, the contents of the cyst and or the cyst with the biliary tract.Consequently, recurrence in treated hydatid cyst disease still emerges as a major health problem. Radical surgical treatment should be applied in experienced clinics; otherwise the conservative surgical treatment should be the first choice procedure in clinics with a lack of relevant experience.