Hipertansiyon hastalarında antihipertansif tedaviye uyumun değerlendirilmesi
Evaluation of compliance to the treatment in patients taking antihypertensives
  1. Tez No: 230263
  2. Yazar: CÜNEYT AKGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN YALDIRAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
AMAÇ: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Genel Polikliniğine başvuran antihipertansif tedavi alan hastalarda tedaviye uyum, bu uyuma antihipertansif ilaç kullanım süresinin etkisinin ve ilaç uyumsuzluğunun nedenlerinin değerlendirilmesidir.YÖNTEM: Çalışmaya Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları polikliniklerine Mayıs 2008 ile Eylül 2008 tarihleri arasında başvuran antihipertansif tedavi altında olan hastalar alındı. Hastaların kullandıkları antihipertansif ilaç/ilaçlar ve tedaviye uyumları anket soruları ile değerlendirildi. Hastalar ilaç kullanım sürelerine göre (0-6 ay) (6 ay-1 yıl) (1 yıl-2 yıl) (2 yıl-5 yıl) (5 yıl-10 yıl) ve (10 yıldan fazla) olmak üzere toplam 6 gruba ayrıldı. Kompliyans hastaların bir yıl içerisinde almakta olduğu antihipertansif ilacın % 80 ve daha fazlasını alması olarak tanımlandı.BULGULAR: Çalışmaya 173'ü erkek , 377'si kadın olmak üzre 550 hasta alındı. Yaş ortalamaları 56.1±21.8 yıl olarak saptandı. Çalışmaya alınan hastalardan % 16' sı tedaviye uyumsuzken % 84 `ünün tedaviye uyumlu olduğu saptandı. Tedavi süresine göre hastaların ilaç uyumu karşılaştırıldığında tedavi süresi uzadıkça hastaların tedaviye uyumlarında artış gözlendi.SONUÇ: Hastaların ilaç kullanım süresi ilaç uyumunu etkileyebilecek faktörlerden biridir. Çalışmamızda hipertansiyon süresi uzun olan hastaların tedaviye uyumunun daha iyi olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
OBJECT: In this project, compliance to the treatment has been evaluated in a group of patients taking antihypertensive treatment and followed by Cerrahpasa Medical School Internal Medicine outpatient clinics. Effect of treatment duration to the compliance and noncompliance reasons have also been searched.METHOD: Patients under antihypertensive treatment from Cerrahpasa Medical School Internal Medicine out patient clinics have been enrolled to the study between May- September 2008. Questionnaires were used to ascertain types, numbers of drugs, and compliance rates. Duration of treatment has been categorized in six groups including 0-6 months, 6 months-1 year, 1 year-2 years, 2 years-5 years, 5 years-10 years, and more than 10 years. Compliance was described as taking at least 80 % of annual dose of antihypertensive/s in one year.RESULTS: 173 men, 377 women (totally 550) patients have been enrolled to the study. Mean age was 56,1+21,8. 16% of patients were noncompliant to the treatment and the Rest (84%) were compliant. Compliance rates have shown to be growing as the total time of treatment increases.CONCLUSION: Duration of treatment time is one of the factors affecting compliance rates. We showed that compliance rates in patients taking drugs for a long time are better than the ones taking drugs for a while.