Maternal dönemde oluşturulan deneysel diyabetin fetal rat gelişimi, yavruların bilişsel fonksiyonlarına ve maternal diyabetin fetus üzerine olumsuz etkisine melatoninin etkisi
Effects of melatonin on fetal rat progress, cognitive functions of fetus and negative effects of maternal diabetes on fetus in experimental diabetes created in maternal phase
  1. Tez No: 230265
  2. Yazar: BAHRİ EVREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Diabetes mellitus, beta hücrelerinden sekrete edilen insülinin eksikliği, yokluğu ya da periferik dokuda insüline duyarsızlık nedeni ile oluşan hiperglisemi ile karakterize metabolik bir hastalıktır. Kronik hiperglisemi öğrenme ve hafıza bozulması gibi bilişsel bozukluklara neden olabilirÇalışmamızda annesi diyabet olan yavru sıçanlardaki öğrenme ve hafıza bozukluklarını araştırmak için yavru sıçanların beyin dokusunda glial fibriler asidik protein (GFAP), nöral hücre adezyon molekülleri (NCAM), lipid peroksidasyonu (LPO) ve glutatyon (GSH) moleküllerinin düzeylerini ve melatoninin koruyucu etkisini araştırmayı amaçladık.
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus is a metabolic disease characterized by hyperglycemia which occurs because of the lack/absence of insulin secretion from beta cells or non-response to insulin on peripheral tissue. Chronic hyperglycemia may cause cognitive impairments such as learning and memory deterioration.In our study, we aimed to investigate the brain tissue glial fibrillary acidic protein (GFAP), neural cell adhesion molecule (NCAM), lipid peroxidation (LPO) products and glutathione (GSH) molecules levels, to detect the learning and memory deterioration in the offspring rats whose mothers are diabetics and also protective effect of melatonin.