Meme kanseri hücre serilerinde tamoksifen ve zoleronik asid kombinasyonlarının antineoplastik etkinliğinin in vitro değerlendirilmesi
An in vitro investigation of the antineoplastic effects of tamoksifen and zoledronic acid combination in breast cancer cell lines
- Tez No: 230280
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN TAMER ELKIRAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bifosfonatlar, meme kanserine bağlı kemik metestazlarının tedavisinde kullanılan ajanlardır. Son çalışmalarda bu bileşiklerin kemik meteastazı gelişimini önlemede de etkili olduğunu gösterilmiştir. Çalışmamızda MCF-7 meme kanseri hücre serilerinden 24, 48, 72. saatlerde incelenmek üzere ajan verilmeyen kontrol grubu, zoledronik asid 1, 10, 100 ?M/L, tamoksifen 10, 100 nM/L konsantrasyonları ile zoledronik asid ve tamoksifen kombinasyonlarının verildiği gruplar oluşturuldu. Zoledronik asid ve tamoksifen ile kombinasyonlarının MCF-7 meme kanseri hücre serileri üzerine olabilecek etkileri inverted mikroskop yardımıyla hücrelerin sayısı tespit edilerek belirlendi.Zoledronik aside maruziyet MCF-7 hücre sayıları üzerinde ilk 24 saatte yeterli ve anlamlı bir azalmaya neden olmadı. Fakat MCF-7 meme kanseri hücre serilerinde 10 ?M zoledronik asid konsantrasyonu ile 48 ve 72. saatlerde sırasıyla hücrelerin % 13 ve % 25' i ölürken, 100 ?M konsantrasyonda bu oranlar % 16 ve % 52 idi. Zoledronik asid doz ve zaman bağımlı olarak hücre sayılarında azalmaya neden oldu. MCF-7 meme kanseri hücre serilerinde zoledronik asidin 100 µM/L ve tamoksifenin 100 nM/L konsantrasyonlardaki kombinasyonu 48 ve 72. saatlerde hücre sayılarında sırasıyla % 28 ve % 63 azalmaya neden oldu (p=0.0000007).Bu çalışma zoledronik asidin invitro olarak MCF-7 meme kanseri hücre serileri üzerine antitümör etkinliği olduğunu ve yaygın kullanılmakta olan antineoplastik ajanlardan tamoksifenin antitümör etkinliğini arttırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Bisphosphonates are well established in the management of breast-cancer induced bone disease. Recent studies have suggested that these compounds are effective in preventing the development of bone metastases. In this study using substance 1, 10, 100 ?M/L concentration of zoledronic acid, 10, 100 nM/L concentration of tamoxifen and zoledronic tamoxifen combinations groups were established out of MCF-7 cell line to be examined at 24th, 48th and 72nd hours. The effects of zoledronic acid, tamoxifen and combinations were determined by assessing cell number using a inverted microscopy.Zoledronic acid was not sufficient to cause a significant reduction in cell number in 24 hours. At 10 ?M/L concentration of zoledronic acid decrease in cell number 13 % and 25 % of cells after 48 and 72 hours of incubation respectively whereas these rates were 16 % and 52 % at 100 ?M/L concentration of zoledronic acid respectively. The cytotoxic effect of zoledronic acid increases with dose and incubation time. Combination with 100 ?M/L concentration of zoledronic acid and 100 nM/L concentrations of tamoxifen decrease in cell number 28 % and 63 % after 48 and 72 hours of incubation respectively (p=0.0000007).These data suggest that zoledronic acid has a direct anti-tumour activity on breast cancer cells in vitro and potentiates the anti-tumour effects of commonly used antineoplastic agent tamoxifen.