Deneysel künt karaciğer travması oluşturulan ratlarda bakır, çinko ve vitamin kompleksinin (Cernevit®) kullanımının karaciğer iyileşmesi üzerine etkileri
The effect of usage of cupper, zinc and Cernevit® flacon on hepatic healing in rats which underwant experimental blunt hepatic trauma
  1. Tez No: 230281
  2. Yazar: YUSUF ZİYA CERRAHOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN AYGEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Künt travma sonrası solid organ yaralanmaları sık gözlenmektedir. İlerleyen görüntüleme yöntemleri sayesinde birçok vaka opere edilmeden takip edilebilmektedir. Günümüzde nonoperatif tedavi sıklığı artmaktadır. Bu nedenle solid organ yaralanmalarında iyileşmeyi arttırıcı ajanların araştırılmasına devam edilmektedir. Bu çalışmada bakır, çinko ve vitamin kompleksinin oluşturulan künt karaciğer travması sonrası karaciğer iyileşmesi üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık.Çalışmada Wistar Albino türü 32 adet rat kullanıldı. Ratların tamamına genel anestezi uygulandıktan sonra özel olarak hazırlanmış platformda künt travma oluşturuldu. Daha sonra her grupta 8 rat olacak şekilde 4 gruba ayrıldı. Grup I'e herhangi bir tedavi verilmedi, Grup II'ye orogastrik çinko, Grup III'e orogastrik bakır ve Grup IV'e intraperitoneal Cernevit Flakon® tedavisi verildi. Travma sonrası üçüncü günde laparatomi yapılıp vena kava inferiordan kan örneği alındı ve ardından ratlar sakrifiye edilerek karaciğer total eksize edildi. Kan örneklerinden AST, ALT, LDH tayini yapıldı, histopatolojik incelemede karaciğerdeki inflamasyon derecesi ile Ki-67 boyanma yüzdeleri değerlendirildi.Anestezi ve travma uygulaması sonrası her gruptan birer rat eksitus oldu. Bu ratlar çalışmadan çıkarıldı. AST, ALT ve LDH düzeyleri Grup I'de diğer gruplardan daha yüksekti (p0.05).
Özet (Çeviri)
After blunt trauma we frequently observation solid organ injured. Developed image method by means of a lot of case follow to nonoperabl. Nonoperabl approach increase in this times. With this reason the research go on increase recover agent in the solid organ injured. İn this study we aimed evaluating the effects of zinc,cupper and vitamin complex on liver healing after blunt liver trauma.İn this study 32 number of Wistar Albino genus were used. After appication of general anesthesia to all of the rats, blunt trauma performed on a special platform. Then groups was created each of which had 8 members. In Group I any treatment wasn?t performed but orogastric zinc performed in Group II, orogastric cupper to Group III and intraperitoneal Cernevit Flacon® to Group IV. İn third day after trauma laparatomy performed in all of rats and blood sample taken from vena cava inferior, afterwords the liver of rats removed totally. İn blood sample AST, ALT, LDH level was studied. As histopatologic examination the inflamation level of liver and the rate of dyeing with Ki-67 was evaluated.After performing anesthesia and trauma, one rat was exed in each group. These rats excluded from the study. İn Group I the levels of AST, ALT and LDH were higher then other Group (p< 0,05). In Group II and III significant declining of enzyme levels was observed in comparing other Groups (p< 0,05). In Group IV there wasn?t significant declining of enzyme level (p>0,05).