Gestasyonel diyabet tanısında homeostatik insülin sensitivite indekslerinin kullanımı ve sonuçlarının 100 gram oral glukoz tolerans testi ile karşılaştırılması
Homeostatic insulin sensitivity indices use in diagnosis of gestational diabetes and the comparision of the results with 100 gram ogtt
- Tez No: 230387
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM BATUKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalısmanın amacı 100g OGTT yerine homeostatik insülin sensitiviteindekslerini kullanarak GDM tanısının konulup konulamayacagını arastırmak veklinik yaklasımda hangisinin daha önemli oldugunu ortaya koymaktır.Materyal ve metot: Kasım 2006 ile Subat 2008 tarihleri arasında ErciyesÜniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Dogum Klinigi'ne rutin gebeliktakipleri için basvuran son adet tarihi veya erken dönemde yapılmıs olanultrasonografiye göre 24-28. gebelik haftaları arasında olan, sözlü olarak olurveren,tekil veya çogul gebeliklerden 405 gebe çalısmaya dahil edildi. Gebelere 100gOGTT yapılıp, açlık serum insülin düzeyine bakıldı. Açlık plazma glukozu ve açlıkserum insülin degerleri kullanılarak insülin sensitivite indeksleri hesaplandı ve 100gOGTT sonuçları hem Carpenter Coustan (CC), hem National Diabetes Data Group(NDDG) kriterlerine göre degerlendirildi.Bulgular: Gebelerin yas ortalaması 28±5.5 yıl, gebe kalmadan önceki vücut kütleindeksi (VKö) ortalaması 24.6±4.3 kg/m2 (16.6-40.7), test yapıldıgı sıradaki vücutkütle indeksi (VKt) ortalaması 27.88±4.33 kg/m2 (17.3-43.1) idi. CC kriterlerinegöre OGTT sonuçlarını degerlendirdigimizde 405 gebeden 46`sına (%11.4) GDMtanısı konulurken, NDDG kriterlerini kullanıldıgında 25 gebe (%6.2) GDM tanısıaldı. Gebelerin ortalama bebek dogum agırlıkları 3303.4±679.8 g (740-4980) idi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the present study was to investigate whether gestational diabetesmelllitus can be diagnosed by the use of homeostatic insulin sensitivity indicesinstead of the 100 gr OGTT and to put down which of both tests would be morepractical in daily use.Patients and methods: A total of 405 pregnant women, who were referred forroutine pregnancy examinations between November 2006 and February 2008 to theErciyes University Faculty of medicine department of obstetrics and gynaecology,were included in this study. All patients between 24 and 28 weeks of gestationaccording to the their early ultrasonographic examination or last menstrual period,who gave verbal informed consent, were reqruited. The 100 gram OGTT wasperformed and the fasting serum insulin levels were determinated. Insulin sensitivityindices were calculated by using fasting plasma glucose and fasting serum insulinlevels. The results of the 100 gram OGTT were evaluated according to both, theCarpenter-Coustan (CC) and the National Diabetes Data Group (NDDG) criteria.Results: The mean age of the patients was 28±5.5 years, the mean body mass indexbefore pregnancy was 24.6±4.3 kg/m2 (16.6-40.7) and the mean body mass index atthe time of the test was 27.9±4.3 kg/m2 (17.3-43.1). According to the CC criteria, 46(11.4%) of the 405 patients were diagnosed as GDM. On the other hand, whenevaluated according to the NDDG criteria, 25 (6.2%) of them were diagnosed asGDM. The mean neonatal weight was 3303.4±679.8 g (740-4980).