1.trimester maternal HOMA-IR indeksi ve adiponektin düzeylerine bakılarak Gestasyonel diabetes mellitus'un 24. haftadan önce tanısı
Diagnosis of gestational diabetes mellitus before 24 weeks of the gestation, by use of the first trimester serum adiponectin levels and homeostasis model assessment-insulin resistance index
- Tez No: 248992
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN BAYHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
1. Trimester Maternal HOMA-IR İndeksi ve Adiponektin Düzeylerine Bakılarak Gestasyonel Diabetes Mellitus'un 24. Gebelik HaftasındanÖnce TanısıGestasyonel diabetes mellitus gebelik sırasında ki önemli ve yaygın komplikasyonlardan biridir. İnsülin direncinin GDM'nin patofizyolojisinde önemli rol oynadığı izlenmektedir.Çalışmamızda 1.trimesterde insülin direnç indekslerinin ve adiponektin düzeylerinin GDM ile ilişkisini açıklamayı ve bu değerlerin GDM tanı ve taramasındaki yeterliliklerini saptamayı amaçladık.Çalışmamızda 1 yıl boyunca polkliniğimize gelen, Tip 1 ve Tip 2 DM öyküsü olmayan gebeler tarandı. Rutin takiplerinde 24.-28. haftalar arasında 50 g yükleme testi sonrasında eşik değer 135mg/dl ve üzerindekilere 100 g OGTT uygulandı. GDM insidansı hesaplandı. Daha sonra kitlerin yetersizliğinden dolayı 25 GDM'li ve 25 sağlıklı gebeden oluşan çalışma grubu seçildi. Sağlıklı ve hasta grubun açlık plasma şekerleri, HOMA-IR indeksleri ve adiponektin düzeyleri hesaplandı. Uygulanan testler sonucu GDM tanısı koyulan gebelerle kontrol grubunun verileri karşılaştırıldı.Carpenter ve Coustan kriterlerine göre 300 hastadan 31'ine (%10) GDM tanısı konuldu.
Özet (Çeviri)
Diagnosis of Gestational Diabetes Mellitus Before 24 Weeks of the Gestation, by Use of The First Trimester Serum Adiponectin Levels and Homeostasis Model Assessment-Insulin Resistance IndexGestational Diabetes Mellitus (GDM) is a common and important complication during pregnancy. Insulin resistance seems to play important roles in pathophysiology of GDM.In our study we aimed to evaluate the relation between first trimester values of serum adiponectin, HOMA-IR indicies and GDM. Especially to investigate whether gestational diabetes mellitus can be screened and diagnosed by the use of these values.Three-hundered pregnant women who didnt have history of DM were scanned during the one year. Between 24.-28.th weeks of gestations, all the women had 50g GCT. Those patients who did have abnormal response accordingly (post-load glucose concentrations of over 135mg/dl) underwent a standart 100 g OGTT. The prevalence of GDM was calculated. Then, 25 women with GDM and 25 healthy pregnant women were selected fort he study. Fasting plasma glucose, fasting adiponectin and HOMA indicies were performed. The results of GDM and control groups were compared.According to CC criteria 31 of the 300 women were diagnosed as GDM.