Benign prostat hiperplazisi tedavisinde 80 w ktp lazer vaporizasyon ile transüretral prostatektomi sonuçlarının karsşılaştırılması
Bozer F. Evaluation of the results of 80 W KTP laser vaporization and transurethral resection in surgical treatment of benign prostatic hyperplasia.
  1. Tez No: 230397
  2. Yazar: FATİH BOZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRAHİM GÜLMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giris: Bu klinik çalısmada benign prostat hiperplazisi (BPH) tedavisindeuygulanan fotoselektif vaporizasyon (PVP) ve transüretral prostatektomi (TURP)ameliyatlarının sonuçları degerlendirilmistir.Gereç ve yöntem: Ocak 2006-Mayıs 2008 tarihleri arasında semptomatikBPH tanısıyla klinigimizde ameliyat edilen 67 hastadan, 32'sine PVP, 35'ine TURPameliyatları yapılmıstır. Tüm hastalar ameliyat öncesi Uluslararası Prostat SemptomSkoru (IPSS), üroflovmetri (Qmax), iseme sonrası artık idrar volümü (PVR)yönünden degerlendirilmistir. Hastalar ameliyat sonrası 3, 12 ve 24. aylarda kontroleçagrılmıs ve bu parametreler tekrar degerlendirilmistir. ki grup laboratuvarbulguları, hastanede kalıs ve kateter süreleri açısından karsılastırılmıstır.Bulgular: Her iki grupta IPSS, Qmax ve PVR degerlerindeki düzelmelerameliyat öncesine kıyasla anlamlı derecede iyi bulunmustur. Gruplardaki iyilesmeoranları paralellik göstermektedir. Ortalama ameliyat süresi PVP için 80±31,6dakika, TURP için 50,3±12,11 dakika olarak bulunmustur.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this clinical study the results of transurethral prostatectomy(TURP) and photoselective vaporization (PVP) techniques were evaluated.Materials and Methods: Sixty seven patients with symptomatic benignprostatic hyperplasia (BPH) were treated in our clinic between January 2006- May2008 of which 32 patients were treated with PVP and 35 were treated with TURP.All patients were evaluated with International prostate symptom score (IPSS),maximum urinary flow rate (Qmax) and postvoid residual volume (PVR). Patientswere evaluated 3,12 and 24 months after operation with the same parameters. Both ofthe groups were evaluated with laboratory findings, hospital stay and catheterremoval time.Results: The results were similar in two groups.