Formaldehitin sıçan hipokampusunda meydana getirdiği değişiklikler ve buna kafeik asit fenetil ester'in (CAPE) etkisi
Formaldehyde induced changes in rat hippocampus and effect of caffeic acid phenethyl ester (CAPE)
  1. Tez No: 230402
  2. Yazar: ASLI ÖZDEM TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SARSILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, formaldehitin sıçan hipokampusu üzerine olan toksisitesi,immunohistokimyasal ve biyokimyasal olarak incelendi. Oluşan nöronal hasarakarşı kafeik asit fenetil ester'in (CAPE) koruyucu etkileri araştırıldı.Yirmi bir adet erişkin erkek Wistar cinsi sıçan eşit olarak 3 gruba ayrıldı.Kontrol grubu ratlara beş gün süresince intraperitoneal (i.p) etil alkol (CH2OH)uygulandı. Formaldehit (FA) grubu ratlara, beş gün boyunca formaldehit(10mg/kg) i.p olarak enjekte edildi. Formaldehit + Kafeik Asit Fenetil Ester(FA+CAPE) grubu ratlara ise, beş gün boyunca i.p formaldehit ve beraberinde buuygulamanın üç gün öncesinden başlamak üzere CAPE (10?mol/kg ) verildi.Deney sonunda dekapite edilen ratların beyinlerinin sağ hemisferleri nötralformalinde fikse edildi. Sonra dokular parafine gömüldü ve kesitler alındı. Bukesitler ışık mikroskop ve immunohistokimyasal değerlendirmeler için kullanıldı.Sol hemisferlerinde ise biyokimyasal olarak, katalaz (CAT), süperoksit dismutaz(SOD), nitrik oksit (NO), malondialdehit (MDA), ve glutatyon peroksidaz (GSHPx)değerleri ölçüldü. Formaldehit enjekte edilen grupta, kontrollekarşılaştırıldığında hipokampus apoptotik hücre sayısında artış ve belirgin birimmunohistokimyasal boyanma vardı.
Özet (Çeviri)
In this study, the toxic effects of formaldehyde on rat hippocampus wereexamined immunohistochemically and biochemically and protective effects ofcaffeic acid phenethyl ester (CAPE) were investigated on this neuronal damage.Twenty one adult male Wistar rats were divided into three groups. Controlgroup rats intraperitoneally (i.p) received ethyl alchool (CH2OH) for 5 days.Animals in Formaldehyde (FA) group were injected with formaldehyde(10mg/kg) for 5 days. Rats in Formaldehyde and Caffeic acid phenethyl ester(FA+CAPE) group received CAPE (10?mol/kg) before 3 days of formaldehydeadministration additionally.At the end of the experiment, the right hemispheres of brains were fixed inneutral formalin solution. Then tissue specimens were embedded in paraffin andsectioned. These sections were used for light microscopical andimmunonohistochemical evaluations. In the left hemispheres of brains, catalase(CAT), superoxide dismutase (SOD), nitric oxide (NO), malondialdehyde (MDA)and glutathione peroxidase (GSH-Px) values were biochemically measured.