Değişik tipte fenol formaldehit polimerlerinin laminatları üzerinde inceleme
Investigation on the properties of different type phenol formaldehyde laminates
- Tez No: 2730
- Danışmanlar: PROF. DR. MUALLA TUĞTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1983
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Bu araştırmada Na2CO3 ve NaOH katalizörlerini kullanarak ve değişik formaldehit/fenol mol oranlarında çalışılarak, fenol formaldehit polimerleri hazırlanmış ve bu polimerlerden elde edilen laminantların bazı özellikleri incelenmiştir. Na2CO3 ve NaOH katalizörlerinin kullanılmasının fenol formaldehit polimerleri laminantların özellikleri üzerindeki etkileri birbirleri ile karşılaştırılmalı olarak saptanmıştır. Katalizör tiplerinin laminantların özelliklerini değiştirmeleri formaldehit/fenol molar oranının fonksiyonu olarak belirtilmiştir. Laminantlar üzerindeki incelemeler başlıca aşağıda gösterilen özellikler üzerinde yapılmış ve belirtilen sonuçlar ulaşılmıştır. Değişmez temparatürlerde (150C,180C,210C) yapılan çalışmalarda,24 saat havada ısıtma boyunca görülen ağırlık kayıpları oranının bir fonksiyonu olarak incelenmiştir. Bu incelemeler Na2CO3 katalizörü kullanıldığında ağırlık kaybının, formaldehit/fenol molar oranı değeri büyüdükçe azaldığını, NaOH katalizörü kullanıldığında ise i tersine olarak, formaldehit/fenol molar oranı değeri yükseldikçe arttığını ortaya koymuştur. FA/FE:1,6 olduğunda 210C gibi yüksek bir temparatürde Na2CO3 katalizörlü polimer laminantlarında %14 'e düşmekte,NaOH katalizörlü polimer laminanlarında ise %24'e yükselmektedir. Her temparatürde ısınma sonucunda, Na2CO3 katalizörlü polimer laminantların rengi genellikle NaOH katalizörlü polimer laminantlarınkinden daha açıktır. Suya karşı dayanıklılık deneyleri, laminantların özelliklerini Na2CO3 katalizörlü polimer laminantlarda FA/FE molar oranı yükseldikçe düzeldiğini,NAOH katalizörlü polimer laminantlarında ise FA/FE molar oranı arttıkça kötüleştiğini, bir diğer deyimle FA/FE molar oranı arttıkça daha çok su absorbladığı için laminantın ağırlığının ve kalınlığının arttığını ortaya koymuştur.Suya karşı dayanıklılıkta en iyi özellik NA2CO3 katalizörlü ve FA/FE molar oranı 1,8 olan polimer laminantı için bulunmuştur. Na2CO3 katalizörlü polimer laminantlarının özelliklerininGenellikle NaOH katalizörlü polimer laminantlarının özelliklerine nazaran daha üstün olmasının nedeni birinci polimerlerde daha fazla karşıt bağların bulunmasına ve bu polimerlerin daha hızlı olgunlaşmalarına atfedilmiştir. Bu çalışma ile özellikle fenol formaldehit polimeri laminantlarındaki değişimlerle, polimerdeki katalizör tipleri ve FA/FE molar oranları arasındaki bağıntılar bulunmuştur ve havada değişmez yüksek temparatürlerde (200C ye kadar) kullanılacak laminantlar için gerekli olacak bazı hususlar saptanmış böylece de sanayideki uygulamalar için bazı hususlar daha fazla aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, phenol-formaldehyde polymers with different formaldehyde/phenol mole ratios are prepared using Na2CO3 and NaOH as catalizars an some of the propertied of their laminetes are investigated. The effects Na2CO3 and NaOH on the properties of phenol formaldehyde laminates are determined comperatively. The changes of the properties of laminates due to the changes in the type of catalyst is given as a function of the formaldehyde/phenol mole ratios. İnvestigations on the laminates are conducted mainly on the properties given below and teh following results are obtained. Weight loses during the heating in air at constant temparatures (150C.180C.210C) are given as teh function of type of catalysts, time, temparature and the mole ratio of phenol to farmaldehyde. These investigations showed that the weight loss is decreased as the formaldehyde /phenol mole ratio increased when Na2CO3 is used as catalyst and contrarily increased when NaOH is used as catalyst. Weight losses with FA/FE:1,6 ratio is decreased to 14% with Na2CO3 catalyzed polymer laminates even at 210C and increased to 24% with NaOH catalyzad laminates. Afer heating, (at every temparature ) the colour of the Na2CO3 catalyzed polymer laminates are observed to be lighter than thos of NaOH catalyzed ones. Water resistance tests showed that the properties of Na2CO3 catalyzed polymer laminates are improved as the FA/FE mole ratio is increased but with NaOH catalyzed laminates those propeeties deteriorate as the ratio is increased İn other words, it showed that the weight and thickness of the NaOH catalysed polymer laminates is increased due to the absorption of water.The best water resistant laminate was faund to be one catalyzed with Na2CO3 and having a molar ratio of 1,8 for FA/FE The superiority of the properties of Na2CO3 catalyzed laminates to the NaOH catalyzed is belived to depend upon