Deneysel kontrollü non?heart beatıng donor modelinde edaravonun karaciğer hasarına etkisi
The effect of edaravone on liver damage in controlled experimental non?heart?beating donor model
- Tez No: 230418
- Danışmanlar: PROF. DR. A. ZEKİ YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Sıçanlarda deneysel kontrollü non?heart beating donör modelinde,edaravonun karaciğer hücre canlılığına etkisini ve kullanılabilirliğini arastırmak.Materyal ve Metod: Bu deneysel çalısma Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi HakanÇetinsaya Deneysel ve Klinik Arastırma Merkezinde (DEKAM), Ocak?Aralık 2008tarihleri arasında gerçeklestirildi. Çalısmada ağırlığı 225?290 gram arasında değisen,40 adet Wistar?Albino erkek sıçan kullanıldı. Sıçanlardan sham, kontrol I, kontrol II,çalısma I ve çalısma II grubu seklinde her biri 8 sıçan içeren 5 grup olusturuldu.Sıçanlara kardiyak arrest yapıldığı için anestezik madde verilmedi. Kardiyakarrestten önce tüm sıçanlara 0,1 ml heparin subkutan olarak uygulandı. Bütünsıçanlara 0,2 ml intrakardiak KCl verilerek kardiak arrest sağlandı. Daha sonra tümgruplarda 30 dakikalık kardiak arrest sonrası sıcak iskemi süresi beklendi. Her birsıçana orta hat insizyon ile total hepatektomi uygulandı. Falsiform ligament kesilerekkaraciğer serbestlestirildi. Tüm bağları açılarak karaciğer total olarak disseke edildi.Yukarıda vena kava ve alt tarafta vena porta disseke edilerek serbestlestirildi. Dahasonra portal ven lumenine uygun 3,5 french bir katater yardımıyla portal venkataterize edildi. Bu katater yardımıyla 50 ml Euro Collins solüsyonu ile invivoolarak karaciğer yıkandı. Total olarak çıkarılan karaciğerler sirkulatuar bir sistemyardımıyla kontrol gruplarındaki deneklere 0,5 ml SF, HTK solüsyonu içinde verildi.Çalısma gruplarındakilere 1mg/kg edaravone HTK solüsyonu ile verilerek kontrolve çalısma grupları 30 ve 60 dakika perfüze edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effect of edaravone on viability ofhepatocytes in experimental controlled non?heart beating donor models of rats andadditionaly to determine the usefullness of these grafts.Materials and Methods: This experimental study has been performed in HakanÇetinsaya Experimental and Clinical Research Center (DEKAM) at ErciyesUniversity Medical Faculty between Oct?Dec 2008. Fourty Wistar?Albino male ratsweighing between 225 and 290 gr were used in this study. The rats were divided intofive groups which included 8 rats as sham, control I, control II, study I and study IIgroups. No anesthetic agents were given to rats because cardiac arrest wasperformed. Before the cessation of cardiac activity 0,1 ml heparin was administeredsubcutaneously to each of the rats. Cardiac arrest is performed by intracardiac 0,2 mlKCL injection. The waiting interval between cessation of cardiac activity and organretrieval was 30 minutes. Midline laparotomy incision and total hepatectomy wasperformed to each rat. After dissection of vena cava and portal vein hepatic graftswere retrieved. Then a suitable catheter was inserted into the portal vein. Liver graftswere washed out with 50 ml Euro Collins solution via portal vein catheter. Livergrafts which were dissected totally had been perfused for 30 and 60 minutes withHTK solution and 0,5 ml SF in control groups by using a circulator system. Andperfused with HTK and 1 mg/kg edaravone solution in study groups by using acirculator system During this period samples were taken to asses hepatocellulerinjury.