Broylerlerde özefageal tonsillerin ışık mikroskopik yapısı
Light microscopic structure of esophageal tonsils in broilers
  1. Tez No: 230419
  2. Yazar: ÜLKER AYTÜRK AKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışma, farklı yaşlardaki broylerlerde özefageal tonsillerin histokimyasal veenzim histokimyasal özelliklerini belirlemek amacıyla yapıldı. Bu amaçla 3, 5, 7 ve 10hafta yaşlı 20 adet broyler tavuktan özefagusun son bölümü ile proventrikulusun başlangıçkısmını içine alan bölümden doku örnekleri alındı. Alınan doku örneklerinin bir bölümüneCrosman'ın üçlü boyaması, gümüşleme, metil gren-pyronin boyama teknikleri ile PAStekniği uygulanırken; diğer bölümüne alfa naftil asetat esteraz demonstrasyon tekniğiuygulandı. Özefageal tonsillerin özefagusun son bölümü ile proventrikulusun başlangıçbölümünde yerleştiği belirlendi. Tonsillerin bulunduğu bölgede özefagus mukozasının 6-8adet lümene yıldız görünümü veren kıvrımlar oluşturduğu gözlendi. Özefageal tonsillerinmukozada yerleştiği ve çok katlı epitel dokunun altında interfoliküler alanlar ilefoliküllerden oluştuğu gözlendi. Özefageal tonsillerin yerleştiği mukoza bölümünde yer yermüköz bezlerin bulunduğu; bu bezlerin de foliküllerle yakın ilişkide olduğu gözlendi.Lenfoid doku bölümünde epitel doku içine lenfoid karakterde hücrelerin yerleşereklenfoepitelyumu oluşturduğu gözlendi. Metil gren-pyronin boyamada pironinofilikhücrelerin daha çok foliküller ile çok katlı epitel dokunun hemen altındaki interfoliküleralanlarda yoğunlaştığı gözlendi. PAS reaksiyonu uygulanan kesitlerde müköz bezlerin PASpozitif reaksiyon verdikleri gözlendi. Gümüşleme yapılan kesitlerde foliküllerin retiküleripliklerle çevrili olduğu interfoliküler alanların da çatısını retiküler ipliklerin oluşturduğugözlendi. ANAE demonstrasyonunda, ANAE pozitif lenfositlerin çoğunlukla foliküllerdeyerleştiği, interfoliküler alanlarda ise çok az bulunduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the histochemical and enzyme histochemicalcharacteristics of the esophageal tonsils in broilers. Twenty -3, 5, 7, and 10 weeks of age-Ross 308 breed female broilers were used. The one parts of the tissues of the terminal ofthe esophagus and beginning of the proventriculus were taken and stained with Crosman?strichrome staining, silver impregnation, methyl green-pyronin, and PAS reactiontechniques. The another parts of the tissues, it was applicated ANAE demonstrationtechnique. The esophageal tonsil is located at the junction of the esophagus andproventriculus. Esophagus was look like star due to six to eight longitudinal folds on crosssection.Lymphoid tissues of esophageal tonsil consists of two parts: germinal centres orfollicles and interfollicular lymphoid tissue. It was observed that mucosal glands located inthe mucosa of esophagus and esophageal tonsils. Mucosal glands of the esophagus aretightly associated with the tonsillar units. Lymphoid cells infiltrates the stratified squamousepithelium, which is transformed to lymphoepithelium. In methyl green-pyronin staining,pyroninofilic cells were appeared in interfollicular areas beneath the epithelium and in thelymphoid follicles. In PAS reactions, mucosal glands were PAS positive. In silverimpregnation, interfollicular areas and lymphoid follicles were observed in the networkcreated by reticular fibers. Lymphoid follicles were surrounded by reticular fibers. InANAE demonstration, it was observed that ANAE positive cells located in lymphoidfollicles, and a few located in interfollicular areas.