Psoriyazisli hastalarda hastalığın şiddetiyle aritmi sıklığı arasındaki ilişki
Relation between severity of the disease and arrhythmia incidence in patients with psoriasis
  1. Tez No: 230420
  2. Yazar: ZAKİR KARADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Psoriyazis dünya genelinde insanların %1-3 ünde görülen kronik inflamatuarbir hastalıktır. Psoriyazis ve kalp hastalıkları arasındaki iliski birkaç çalısmadagösterilmistir. Bununla birlikte diyastolik disfonksiyon, kalp hızı, kalp hızıdeğiskenliği, aritmi ve ileti bozukluğu ile ilgili çok az veri vardır. Bu çalısmanınamacı psoriyazisli hastalarda hastalığın siddeti ile, kalp hızı değiskenliği, diyastolikdisfonksiyon ve aritmi arasındaki iliskiyi arastırmaktır.Hastalar ve yöntem: Psoriyazisli 53 hasta ( 28 K, 25 Er) 30 sağlıklı gönüllü (15 K,15 Er) çalısmaya alındı. Psoriyazis hastalığının siddeti PAS? skoru ile hesaplandı.PAS? skoru ?10 olanlar hafif psoriyazis, >10 olanlar siddetli psoriyazis olarakgruplandırıldı. Hipertansiyon, diabetes mellitus, tiroid hastalığı, karaciğer hastalığı,böbrek yetmezliği, kalp kapak hastalığı, konjestif kalp yetmezliği, koroner arterhastalığı bulunan hastalar, serebrovasküler hastalık öyküsü olanlar, ritim bozukluğuyapacak medikal tedavi almıs olan hastalar çalısmaya alınmadı.Tüm hastalarda BUN, kreatinin, AST, ALT, sT3, sT4, TSH, açlık kan sekeri, totalkolesterol, trigliserid, HDL kolesterol, LDL kolesterol, TNF-? ve hs-CRPdeğerlerine bakıldı.Tüm hastalar transtorasik ekokardiyografi ile değerlendirildi. 24saat ambulatuar EKG izlemi yapıldı.Bulgular: Psoriyazisli hastaların diyastolik tansiyonları kontrol grubundan anlamlıolarak daha yüksekti (p=0,001).
Özet (Çeviri)
Aim: Psoriasis is a chronic inflamatory disease which is seen in 1-3 % of the humanpopulation worldwide. Several studies have demonstrated an association betweenpsoriasis and cardiovascular disease. However, there is a scarcity of data on diastolicdysfunction, heart rate, heart rate variability, arrhythmia and conductionabnormalities in this patients. The aim of this study is to investigate relation betweenseverity of the disease and heart rate variability, diastolic dysfunction and arrhythmiain patients with psoriasis vulgaris.Patients and method: Fifty- three psoriasis patients (28 F, 25 M) , 30 healthyvolunteer (15 F, 15 M) were enrolled in the study. Severity of the psoriasis diseasewas evaluated by Psoriasis Area and Severity Index (PASI) score. The patients whohave PASI score ? 10 were groupped as mild psoriasis and the patients who havePASI score >10 were groupped as severe psoriasis. Patients with hypertension,diabetes mellitus, thyroid disease, chronic liver disease, chronic renal failure,valvular heart disease, congestive heart failure, coronary artery disease,cerebrovascular event history and patients who have history of medical treatmentwhich can lead to arrhythmia were excluded.BUN, creatinine, AST, ALT, fT3, fT4, TSH, fasting blood glucose, totalcholesterol, trygliseride, HDL cholesterol, LDL cholesterol, TNF-? and Hs-CRPwere tested in all patients. All patients were evaluated with transthorasicechocardiography. Twenty-four-hour ambulatory electrocardiogram holtermonitoring was performed.Results: Diastolic blood pressure measurements of patients with psoriasis weresignificantly higher than control group (p:0.001).