Venöz yetmezliğin (Varis) cerrahi tedavisinde büyük safen venin ayak bileği-kasık arası çıkartılması (Stripping) ile diz-kasık arası çıkartılması yöntemlerinin hastaların semptomlar, yaşam kalitesi, nüks ve komplikasyonlar yönünden karşılaştırılması
Comparison of ankle-groin great saphenous vein stripping and kneegroin saphenous vein stripping methods for symptoms, quality of life, recurrence and complications: A prospective randomized study
- Tez No: 230440
- Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT KÖKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Varisin cerrahi tedavisinde giderek artan bir sıklıkla uygulanmakta olandizüstü stripping ya da diz üstü safen ven ablasyonu sonrası kalan bu bölümün klinikönemi yeterince bilinmemektedir Bu çalısmada venöz yetmezlik için BSV strippingiplanlanan hastalarda venin ayak bileği-kasık arasının çıkartılması ile diz-kasık arasıçıkartılması yöntemlerini prospektif randomize bir sekilde semptomlar, yasamkalitesi, nüks ve komplikasyonlar yönünden karsılastırmak amaçlanmıstır.Çalısmaya 26 hasta dahil edildi. Bunlardan 14 hasta erkek 12 hasta kadın idi.Hastalar 28 ila 61 yas aralığında olup yas ortalaması 40,53 idi. Hastalardan 19 undahastalık tek bacakta iken 7 hasta da ise her iki bacakta da hastalık mevcuttu. Sonuçolarak 33 ekstremite prospektif randomize olarak tam büyük safen ven strippingi(19), ve diz üstü BSV strippingi (14) gruplarına dağıtıldı.Cerrahi islemi takiben, 3,15, 30. günler ve 3, 6. aylarda değerlendirmeler yapıldı. Dizüstü ve tam safen venstripping yöntemleri ilk 15 gün boyunca uygulanan numerik ağrı skoru (NAS), venözsistem semptomları, yasam kalitesi, nüks ve komplikasyonlar yönündenkarsılastırıldı.Tam stripping yapılan grupda sağ bacakta parestezi 3. gün, 1. ay ve 6.aydaistatistiksel olarak daha fazla bulundu. Diz üstü stripping yapılan grupda 6. aydavaris sikayeti tam stripping yapılan gruba göre istatistiksel olarak daha fazlasaptandı. Tam stripping yapılan grupda Numerik ağrı skorunun (NAS) istatistikseldeğerlendirmesi sonucunda sağ bacakta ikinci gün ağrı değerlendirilmesi anlamlıolarak daha fazla olduğu tesbit edildi. Diz üstü stripping yapılan grupta postoperatif1. ayda SF-36 formu ile yapılan genel yasam kalitesi değerlendirmelerininkarsılastırılmasında genel sağlık yönünden avantajlı olduğu bulundu. Yine diz üstüstripping yapılan grup postoperatif 3. ayda SF-36 formu ile yapılan genel yasamkalitesi değerlendirmelerinin karsılastırılmasında mental sağlık ve genel sağlıkyönünden istatistiksel olarak anlamlı sekilde avantajlı bulundu. Fakat postoperatif 6.ayda SF-36 formu ile yapılan genel yasam kalitesi değerlendirmelerininkarsılastırılmasında ilk aylarda olan farklılıklar ortadan kalktı ve bütün kategorilerdeher iki gruba ait sonuçlar istatistiksel olarak benzer hale geldi. Diz üstü strippinggrubu postoperatif 6. ayda yapılan venöz yetmezlik kaynaklı yasam kalitesiskoru(VEINES-QOL) yönünden yapılan degerlendirmede bacaklarda ağırlık hissi vegece kramparı yönünden istatistiksel olarak anlamlı sekilde avantajlı bulundu.Yapılan varis tedavisinin etkinliğinin değerlendirilmesi amacı ile preoperatif vepostoperatif 6. aya ait SF-36 ve VEINES-QOL yasam kalitesi ölçeklerininkarsılastırıldı. Yapılan tedavi ile hemen tüm kategorilerde istatistiksel olarak anlamlısekilde düzelme vardı. Yine yapılan varis tedavisinin etkinliğinin değerlendirilmesiamacı ile preoperatif ve postoperatif 6.aya ait VCSS verileri karsılastırıldı. Altı aysonunda bütün parameterlerde istatistiksel olarak anlamlı sekilde belirgin düzelmevardı. Değerlenirilen diğer parametlerde ise istatistiksel olarak anlamlı farksaptanmadı.Her ne kadar bu çalısmanın takip süresi kısa olmasına rağmen, varisin cerrahitedavisinde dizüstü stripping ilk asamada tercih edilmesi gereken bir tedavi seçeneğiolduğu sonucuna ulasılmıstır.
Özet (Çeviri)
The clinical importance of the remaining part of the saphenous vein afterabove knee stripping of above knee saphenous vein ablation is not clearlyunderstood. The aim of the study is to compare ankle-groin great saphenous veinstripping and knee-groin saphenous vein stripping methods for symptoms, quality oflife, recurrence and complications.26 patients were included to the study. 14 were male and 12 were female.Age range was between 28 to 61 and mean was 40.53. 19 patients had unilateraldisease whereas 7 had bilateral disease. A total of 33 extremities were randomizedprospectively as complete GSV stripping (19) and above knee GSV stripping (14)groups. Following the surgical procedure, the patients were assessed at the end of3rd, 15th, 30th days and 3rd and 6th months. The two groups were compared forpurposes of venous system symptoms, quality of life, recurrence and complicationswith numerical pain score (NAS).Paresthesis in right leg was found to be significantly higher in completestripping groups in 3rd day, 1st month and 6th month follow-ups. The complaintsrelated to varicose veins were found to be significantly higher in above knee group in6th month follow-up. In complete stripping group, statistical analysis of numericalpain score (NAS) revealed a higher perception of pain in postoperative 2nd day inright leg. Postoperative 1st month SF-36 quality of life assessment revealed anadvantage in above knee stripping group. Again in the above knee group,postoperative 3rd month general quality of life assessment showed a significantadvantage for the purposes of mental health and general health status. However,postoperative 6th month general quality of life assessment showed that all thesedifferences had vanished and became statistically similar. Above knee strippinggroup had a statistically significant advantage regarding heaviness sensation in legsand night cramps assessed with quality of life score for venous insufficiency(VEINES-QOL). For the purpose of assessing the efficiency of treatment,preoperative and postoperative 6th month SF-36 and VEINES-QOL assessment werecompared. There statistically significant improvement in nearly in all categories aftertreatment. Again, preopearative and postoperative 6th month data of VCSS werecompared for the purpose of assessing the efficiency of treatment. There werestatistically significant improvements in all parameters at the end of 6th month.Other parameters of the assessment had no significant difference. Althoughthe follow up period of this study was short, it accomplished to conclude that aboveknee stripping should be the first choice of surgical treatment of varicose veins.