Çocukluk çağı migren ve gerilim tipi baş ağrısında EEG'nin ayırıcı tanıdaki önemi: eşlik eden voltaj supresyonu ve diğer EEG değişikliklerinin araştırılması
The value of EEG in differantial diagnosis of pediatric migraine and tension type headaches: Evaluation for accompanying voltage supression and other EEG abnormalities
  1. Tez No: 230452
  2. Yazar: MEHPARE ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLHİS DEDA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Günümüzde bas ağrıları, sık görülmeleri ve küresel bir ekonomik yükyaratmaları nedeni ile tüm dünyada üzerinde çok sayıda arastırma yapılan birkonudur. Çocukluk çağı bas ağrıları da son yıllarda hak ettiği ilgiyi görmektedir.Çocuklarda bas ağrısı sınıflaması eriskinlerden uyarlanan Uluslararası Bas AğrısıDerneği (IHS) kriterlerine göre yapılmaktadır, ancak tanı ölçütlerinin çocuklar içinözgüllüğü yüksek olmasına karsın duyarlılığı düsüktür. Gerilim tipi bas ağrısı(GTBA) ve migrende görülen yakınmaların çoğu zaman birbirine benzer ve subjektifolabilmesi nedeni ile, ayırıcı tanı yapmak klinik uygulamada zor olabilir. EEGbulguları klinik bulgular ile birlestirilerek ayırıcı tanıda yardımcı bir kriter olarakkullanılabilir.Çalısmamızda çocukluk çağı migren ve GTBA hastalarında, voltaj supresyonuve diğer EEG değisikliklerinin arastırılması ve bu değisikliklerin ayırıcı tanıdakiöneminin ortaya konulması amaçlanmıstır. Haziran 2007- Haziran 2008 tarihleriarasında çocuk nörolojisi polikliniğine basvuran, IHS kriterlerine göre tanı almıs 50migrenli ve 50 GTBA'lı çocuk çalısmaya dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Headaches, with their high insidence resulting with a global economicburden, are one of the leading research topics today. Recently, pediatric headachesare also attracting the attention they deserved. Pediatric headaches are classifiedaccording to the criterias adjusted from the International Headache Society (IHS)criterias used primarily in adults, but their sensitivity is relatively low. As thecomplaints are often similar and subjective in both migraine and tension typeheadaches (TTH), making a definitive diagnose can be challenging in clinicalpractice. EEG findings, in combination with the clinical findings, can help solve thisdilemma.This study is designed in order to evalute the accompanying voltagesupression and other EEG abnormalities in pediatric migraine and TTH patients, thusdemonstrate their value in distinctive diagnosis. The study involved 50 migraine and50 TTH patients diagnosed in our pediatric neurology outpatient clinic between June2007-June2008.