Çocukluk çağı baş ağrılarında EEG'nin tanı ve tedavi sürecine etkisi
The impact of EEG on the diagnosis and treatment process in childhood headaches
- Tez No: 1017425
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada çocukluk çağında baş ağrısı nedeniyle değerlendirilen hastalarda elektroensefalografinin (EEG) tanı ve tedavi sürecine katkısının belirlenmesi, EEG bulgularının klinik özelliklerle ilişkisinin incelenmesi ve EEG kullanımının klinik yönetim üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmaya, 1 Ocak 2020-31 Aralık 2024 tarihleri arasında Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Nöroloji Polikliniği'nde baş ağrısı nedeniyle değerlendirilip EEG çekilen 112 hasta dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, baş ağrısı tipleri, eşlik eden semptomları, EEG bulguları, tanı ve tedavi süreçleri incelendi. İstatistiksel analizler SPSS 25.0 programı kullanılarak gerçekleştirildi. Bulgular: Hastaların %67,9'u kız olup yaş ortalaması 11,8±3,7 yıl idi. En sık baş ağrısı tipleri migren (%40,2) ve gerilim tipi baş ağrısı (%38,4) olarak saptandı. Hastaların %15,2'sinde anormal EEG saptandı; anormal EEG saptanan tüm hastalarda epileptiform aktivite izlendi. EEG'nin tanıya katkı sağladığı hasta oranı %1,8, EEG bulgularının tedavi kararına doğrudan katkı sağladığı hasta oranı ise %2,7 olarak bulundu. EEG sonrasında yalnızca bir hastada (%0,9) tanı değişikliği meydana gelirken, takip sürecinde 10 hastada (%8,9) tedavi değişikliği yapıldı. EEG öncesi ön tanılar ile EEG sonrası kesin tanılar arasında çok yüksek düzeyde uyum bulundu (Cohen Kappa=0,947; p<0,001). Sonuç: Çocukluk çağı baş ağrılarında EEG'de anormallik saptanabilmesine rağmen, EEG'nin tanı ve tedavi sürecine katkısı sınırlı bulunmuştur. Bulgularımız, tipik primer baş ağrılarında EEG'nin rutin kullanımının düşük klinik yarar sağladığını ve EEG'nin daha çok epilepsi şüphesi veya atipik klinik özellikleri bulunan seçilmiş olgularda kullanılmasının uygun olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the contribution of electroencephalography (EEG) to diagnostic and therapeutic decision-making in children presenting with headache and to investigate the relationship between EEG findings and clinical characteristics. Materials and Methods: This retrospective study included 112 pediatric patients who presented with headache and underwent EEG examination at the Pediatric Neurology Outpatient Clinic of Adana City Training and Research Hospital between January 2020 and December 2024. Demographic characteristics, headache types, accompanying symptoms, EEG findings, diagnostic outcomes, and treatment processes were evaluated. Statistical analyses were performed using SPSS version 25.0. Results: Of the patients, 67.9% were female, and the mean age was 11.8±3.7 years. The most common headache types were migraine (40.2%) and tension-type headache (38.4%). Abnormal EEG findings were detected in 15.2% of the patients, and all patients with abnormal EEG findings exhibited epileptiform activity. EEG contributed to the diagnosis in 1.8% of the patients, while EEG findings directly contributed to treatment decisions in 2.7%. Following EEG evaluation, the diagnosis changed in only one patient (0.9%), whereas treatment was modified in 10 patients (8.9%) during follow-up. There was an almost perfect agreement between the preEEG preliminary diagnoses and the post-EEG final diagnoses (Cohen's kappa = 0.947, p < 0.001). Conclusion: Although EEG abnormalities may be detected in children presenting with headache, the contribution of EEG to diagnostic and therapeutic management is limited. Routine EEG examination appears to provide little additional benefit in typical primary headache disorders and should be reserved for selected patients with suspected epilepsy or atypical clinical presentations.