Hipertansiyon hastalarında kognitif fonksiyonların elektrofizyolojik olarak değerlendirilmesi, farklı tedavi seçeneklerinin kognitif elektrofizyolojik göstergeler üzerine etkisi ve bu etkinin biyokimyasal parametrelerle ilişkisi
Evaluation of cognitive functions electrophysiologically, effects of treatment alternatives on cognitive electrophysiologic markers and relationship of these effects with the biochemical parameters in hypertensive patients
- Tez No: 230485
- Danışmanlar: PROF. DR. YAĞIZ ÜRESİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Fizyoloji, Pharmacy and Pharmacology, Physiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Klinik Farmokoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Hipertansiyon en yaygın kronik hastalıklardan birisidir. Bir milyondan fazla gönüllü bireyi kapsayan gözlemsel çalışmalardan elde edilen veriler kan basıncı ile iskemik kalp hastalıkları ve inme nedenli ölümler arasındaki doğrusal ilişkiyi ortaya koymuştur. Kognitif fonksiyonlara en fazla etkisi olan sistemik hastalıkların kardiyovasküler sisteme ait hastalıklar ve özellikle hipertansiyon olduğu görülmektedir. Ancak hipertansiflerde erken dönemde kognitif fonksiyonlara ait durumu değerlendirmek için uygun araçlar mevcut değildir. Davranışsal nörokognitif durum değerlendirme testleriyle yapılan değerlendirmeler yetersiz kalmaktadır. Elektrofizyolojik yöntemler ve özellikle olaya ilişkin potansiyeller bu amaçla kullanılabilme değeri taşımaktadır. Bu çalışmada hipertansiyon tanısı almış ancak henüz hipertansif tedavi başlanmamış 16, antihipertansif tedavi almakta olan 14 hasta, ve 11 sağlıklı gönüllü üzerinde uyumsuzluk negativitesi ve oddball-novelty paradigmalarıyla elektrofizyolojik değerlendirme yapılmış, bu kognitif parametreler üzerine kan basıncının ve antihipertansif tedavinin etkisini belirlemek ve bu etkinin biyokimyasal parametrelerle ilişkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gruplar arasında özellikle oddball-novelty testinin gerek hedef gerekse de novel uyaranlarına verilen yanıtlarda özellikle p3 dalgası bileşenlerinde ayrışma tespit edilmiştir. Biyokimyasal değerlendirmelerde ise gruplar arasında farklılık tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Hypertension is one of the most prevalent chronic diseases. Data from the observational studies involving over one million subjects revealed the direct relationship between ischemic heart disease and stroke and hypertension. It has been showed that the cardiovascular disease but especially hypertension are the systemic diseases which have the most detrimental effects on cognitive function. However there is no available tool for assessing the situation of cognitive functions at early stage. Evaluations which are performed by behavioral neurocognitive assessment tests are not sufficient. Electrophysiological methods and especially event related potentials have a value for utility in that context. In this research 16 subject who are hypertensive but not treated for high blood pressure, 14 subjects who are hypertensive, treated and blood pressures are controlled, and 11 healthy control subjects are evaluated electrophysiologically by mismatch negativity and oddball-novelty paradigms and the effects of blood pressure and antihypertensive treatment over this paradigms ant the relationship of the findings of these paradigms with the biochemical parameters are assessed. Differences are recorded between groups at the target and novel stimuli of oddball-novelty, especially at the p3 wave components. No difference recorded at biochemical parameters.