Kas hastalarında tek lif elektromiyografi ile motor son plak işlevlerinin değerlendirlmesi
The evaluation of motor end-plate functions in myopathy patients by single-fiber electromyography
  1. Tez No: 230484
  2. Yazar: BURCU AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. BARIŞ BASLO
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Giriş: Bu çalışma ile kas hastalıklarında motor son plak işlevlerini sınamak; kantitatif motor ünite potansiyeli (MUP) analizi ve ?pik sayısı? ölçümleri ile miyopatik motor ünitelerin biyoelektriksel faaliyetini değerlendirmek amaçlanmıştır.Yöntem: Çalışmaya 27 kas hastası (13 K, 14 E; ortalama yaş 32.4 yıl) ve 36 sağlıklı gönüllü (17 K, 19 E; ortalama yaş 34.3 yıl) katılmıştır. İleti incelemeleri ve iğne elektromiyografisini takiben; perioküler kaslarda ve ekstensor digitorum komunis (EDC) kasında kantitatif MUP analizi, istemli kası sırasında tek lif elektromiyografi (TLEMG) ve ?pik sayısı? ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Konsantrik iğne elektrot alt frekans filtresi 2 kHz'e yükseltilerek jitter ve ?pik sayısı? ölçümlerinde kullanılmıştır. İki yüz mikrovolt'tan yüksek amplitüdlü ve yükselme zamanı 0.3 ms'den kısa olan potansiyeller tek lif potansiyeli olarak kabul edilmiştir. Bir tek lif potansiyelinin en keskin ve en yüksek genlikli kaydedildiği iğne pozisyonunda, o ve onunla birlikte ateşlenen potansiyellere dair elektronegatif piklerin sayısı ?pik sayısı? olarak tanımlanmış; 20 farklı noktadan bu sayım yapılmıştır. Sağlıklılarla kas hastalarının MUP parametreleri, jitter ve pik sayıları karşılaştırılmıştır.Sonuç: Kas hastalarında 25 EDC, 12 perioküler; sağlıklı gönüllülerde 34 EDC, 17 perioküler kas incelenmiştir. Kas hastalarının MUP'leri istatistiksel olarak anlamlı derecede kısa süreli ve düşük amplitüdlü bulunmuştur. Kas hastalarında %13.7 oranında yüksek (>55?s), %0.8 oranında düşük (?5 ?s) jitter saptanmıştır. Sağlıklılarda, 1030 jitter'den birisi yüksektir; düşük jitter yoktur. Kas hastalarında incelenen 37 kastan 16'sında motor son plak işlevleri bozuk bulunmuştur. Kas hastaları, motor son plak işlev bozukluğu bakımından sağlıklılardan anlamlı derecede farklıdır. Kas hastalarının ?pik sayısı? değeri de sağlıklı gönüllülerdekinden anlamlı derecede yüksektir (EDC kası için, kas hastalarında 2.7 ± 1.4, sağlıklılarda 1.6 ± 0.8; perioküler kaslar için, kas hastalarında 2.4 ± 1.2, sağlıklılarda 1.6 ± 0.8).Sonuç olarak; miyopatik motor üniteler, yüksek jitter veren lif çiftlerinin yanı sıra düşük jitter gösteren yarık liflerin varlığıyla ve yüksek ?pik sayısı? değerleri ile normal motor ünitelerden ayırt edilebilir farklar göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: This study was conducted to test the functions of motor end-plates in myopathy patients and to evaluate bioelectrical activity of myopathic motor units by quantitative motor unit potential analysis and ?peak density? determination.Methods: Twenty-seven myopathy patients (13 females, 14 males; mean age 32.4 years) and 36 healthy volunteers (17 females, 19 males; mean age 34.3 years) were recruited to study. Following the nerve conduction studies and needle electromyography, quantitative motor unit potential analysis, single fiber electromyography during voluntary contraction and peak density measurements were done in extensor digitorum communis and periocular muscles. Concentric needle electrode was used for jitter and peak density measurements by setting the low-cut filter up to 2 kHz. Potentials higher than 200 µV in amplitude and rise times shorter than 0.3 ms were accepted as ?single fiber action potentials?. With the needle position where a single fiber action potential was recorded at most sharpest shape and highest amplitude, the number of electronegative peaks firing together with this single fiber action potantial was counted and described as ?peak density?. In a particular muscle, peak density measurements were done at 20 different needle positions. Motor unit potential parameters, jitter and peak densities of myopathy patients were compared to those of healthy volunteers.Results: In myopathy patients, 25 extensor digitorum communis and 12 periocular muscles were evaluated whereas in healthy volunteers, 34 extensor digitorum communis and 17 periocular muscles were tested. Motor unit potentials of myopathy patients were found significantly low in amplitude and short in duration comparing to the ones of healthy volunteers. 13.7% of jitters were high (>55?s) and 0.8% of jitters were low (?5 ?s) in myopathy group. Only one jitter out of 1030 was high in healthy volunteers however, low jitter was not encountered. Motor end-plate function was found crippled in 16 muscles of myopathy patients in contrast to healthy volunteers whose end-plate functions were normal. Single fiber electromyography revealed that myopathy patients have significantly disordered end-plate functions comparing to controls. Peak density of extensor digitorum communis and periocular muscles were 1.6 ± 0.8 in controls. Comparing to healthy volunteers, myopathy patients had significantly higher peak densities both for extensor digitorum communis and periocular muscles, 2.7 ± 1.4 and 2.4 ± 1.2, respectively.