Tonsillektomi olmuş çocuklarda serum D vitamini düzeyleri ve gen polimorfizmleri
Plasma vitamin D levels and gene polymorphisms among children with tonsillectomies
- Tez No: 230486
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET ASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Çalışmamızın temel amacı sık tonsillit geçiren çocuklarda altda yatan immunolojik etyoloji araştırmaktır. D vitaminin aktif formu ( vitamin D3) immun sistemin bütün hücrelerinde (lenfosit, makrofaj, dendritik hücre, antijen sunan hücreler?vb) inhibisyon ve stimulasyon şeklinde düzenleyici rol oynar. D vitamini özellikle tonsila palatinanın içine giren bakterinin sitokinler aracılığı ile öldürülmesinde temel rol oynar.Tonsillektomi olmuş çocuklarda ve sağlıklı çocuklarda serum D vitamini düzeyini ölçümü ve serum D vitamini ile ilgili olan vitamin D reseptör polimorfizmlerini (APA 1, TAQ 1, FOK 1) araştırdık. Bu amaçla İstanbul Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz kliniğinde sık tonsillit nedeniyle tonsillektomi olan 2-12 yaş arası ek hastalığı olmayan çocuklardan kan örnekleri aldık. Kontrol grubunu ise İstanbul Tıp Fakültesi pediatri kliniği sağlam çocuk polikliniğine başvuran 2-12 yaş arası kronik hastalığı olmayan, D vitamini kullanmayan, ameliyat hikayesi olmayan, sık infeksiyon geçirmeyen tamamen sağlıklı bireylerden seçtik.Alınan kan örnekleri İstanbul Tıp Fakültesi Deneysel Tıp Araştırma Merkezinde çalışılarak hasta ve kontrol grubunun serum 25 hidroksi D vitamini düzeyleri ve vitamin D reseptor genotipleri (AA, Aa, aa, TT, Tt, tt, FF, Ff, ff) elde edildi. Bu sonuçlar SPSS 13.0 istatistik proğramı değerlendirildi.Çalışmamızda, tonsillektomi olan grupla tonsillektomi olmayan sağlıklı grubun serum 25 hidroksi D vitamini ölçümlerini karşılaştırdık. Sonuçlarda P değerini ( p < 0,001 ) istatiksel olarak ileri derecede anlamlı bulduk.Tonsillektomi olan çocuklarda kardeş, anne-baba, akraba da tonsillektomi olanların tüm genotipleri ile olan karşılaştırmada sadece akrabada tonsillektomi olma ve `'Aa'' ve `'aa'' genotipi ile tonsillektomiyi istatiksel olarak anlamlı bulduk.Sunduğumuz çalışmada Türk toplumunda ilk kez bu kadar geniş seride 105 sağlıklı bireyin vitamin D reseptör genotiplerini (Apa 1, Taq 1 ve Fok 1 ) ortaya koyduk. LiteratürdeIVilk kez tonsillektomi olan bireylerde vitamin D reseptör gen polimofizmleri ve serum D vitamini seviyelerini inceledik. Tonsillektomi olan çocuklarda tonsillektomi olmayan sağlıklı bireylere göre D vitamini seviyesinin çok ciddi miktarda düşük bulduk. Gelecekte tonsillektomi olan ve serum D vitamini düzeyleri ölçülen çocukların çok daha fazla rakamlara ulaşması bu hipotezimi daha ileri noktalara taşıyacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to investigate immunologic etiology of recurren tonsillitis episodes in children. Active form of vitamin D (vitamin D3) plays a critical role on immune system via inhibition and stimulation. Specifacally, vitamin D crucial role at killing bacteria who penetrating palatine tonsilsWe studied plasma vit-D levels and associated vit-D receptors polimorfisms(APA1, TAQ1, FOK1)at healthy children and children with tonsillectomies. We took blood samples from children otherwise healthy wwhom have gone tonsillectomies due to recurrent tonsillitis episodes, whit age range 2-12 years. We took control group from pediatric department healthy children age range between 2-12 years without any chronic disease and no history of vit-D usage, no previous history of operationBlood samples analyzed at İstanbul Univ, the Medical Faculty, DETAM and plasm a 25 OH2 D-vit levels and D-vit. Receptor genotypes were calculated at patient and control groupIn our study, we compaired the serum levels of 25 OH2 D-vit of tonsillectomized patients and healthy children. We found that the P value was 0,001. This was the first study, with high number of healthy people (105), we determined D-vit receptor genotypesWe found that D-vit levels of children with tonsillectomy seriously lower than children without tonsillectomy. In the future if there will be more investigations about D-vit levels at tonsillectomy patients, we can get much more certain results.