Türkiye' de gelir değişmelerinin tüketim harcamaları üzerine etkileri (ekonometrik bir çalışma)
Influences of income fluctuations on consumption expenditures in Turkey (an econometric analysis)
  1. Tez No: 230524
  2. Yazar: ESENAY AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN KARAKAYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Temelleri Keynes tarafından atılan tüketim harcamaları toplam geliri belirlemede büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle tüketim harcamalarını etkileyen faktörlerin belirlenmesi önemlidir. Bu amaçla I.Bölümde tüketim fonksiyonu tanımlanarak tüketimi etkileyen faktörler incelenmektedir. II.Bölümde dört önemli tüketim teorisi ele alınmaktadır. Bunlar; Mutlak Gelir Hipotezi, Nisbi Gelir Hipotezi, Sürekli Gelir Hipotezi ve Hayat Devreleri Hipotezi' dir. Tüketim harcamalarını etkileyen faktörler ilgili tüketim teorilerinde bahsedilmektedir. III.Bölümde Türkiye ekonomisinin tüketim fonksiyonunu incelemek amacıyla üç model kurulmuştur. Birinci model üssel tüketim fonksiyonunu konu almaktadır. İkinci modelde tüketim teorilerine ait hipotezler modellenmiştir ve bu modellere ait tahmin sonuçları yorumlanmış ve üçüncü modelde ise Türkiye'deki etkin krizler ve bunların tüketim harcamalarına etkilerini bulmak amacıyla yapılan test ve sonuçlar yer almaktadır. Tüketim teorilerine uygulanan testler sonucunda Hayat Devreleri Hipotezi' nin Türkiye örneği için seçimi uygun görülmüştür. Yine III. Bölümde, Türkiye' deki tüketim harcamaları ile Avrupa Birliği ve OECD ülkelerinin tüketim harcamalarının tablo ile mukayesesi bulunmaktadır. Gelir ve tüketim üzerine yapılan bazı çalışmalara yer verilmektedir.Dosya adi: ÖZETing Dizin: C:\WINDOWS\Desktop\TEZ Sablon: C:\WINDOWS\Application Data\Microsoft\Templates\Normal.dot Baslik: Konu: Yazan: Anahtar Sözcük: Aciklamalar: Yaratma Tarihi: Diizeltme Sayisi: Son Kayit: Son Kaydeden: Düzenleme Süresi: ÖZET ESENAY 04.12.2006 15:16 3 05.12.2006 11:11 ESENAY 4 Dakika Son Yazdirma Tarihi: 05.12.2006 11:11 En Son Turn Yazdirmada Sayfa Sayisi: 1 Sozciik Sayisi: 21 l(yaklasik) Karakter Sayisi: 1.204(yaklasik)
Özet (Çeviri)
The consumption expenses has the biggest influence to define the total revenue which is first published by Keynes. So that, it is so important to define the factors which influence the consumption expenses. That is why on the first part consumption function has been defined firstly then the factors which influence the consumption has been mentioned . On the second part for consumption theories have been considered. These are; Absolute Income Hypothesis, Relative Income Hypothesis, Permanent Income Hypothesis, and finally Life-Cycle Hypothesis. The factors which influence the consumption expenses have been mentioned on the related consumption theories. On the third part three models have been established to investigate the consumption theory of Turkish economy. The first model is about exponential consumption function and on the second model the hypothesis which belong to consumption theory have been explained and the estimated result have been stated. Results of the tested consumption theories have the Life-Cycle Hypothes been the best model for Turkish economy. The third model is about crisis and the effects of Turkish consumption expenditures. Also at the same part Turkey?s, European Union and OECD Countries? consumption expenditures are compared. Some studies on income and comsumption have been discussed.Dosya adı: ÖZETturkce Dizin: C:\WINDOWS\Desktop\TEZ Şablon: C:\WINDOWS\Application Data\Microsoft\Templates\Normal.dot Başlık: Konu: Yazan: Anahtar Sözcük: Açıklamalar: Yaratma Tarihi: Düzeltme Sayısı: Son Kayıt: Son Kaydeden: Düzenleme Süresi: ÖZET ESENAY 04.12.2006 15:15 5 05.12.2006 11:06 ESENAY 5 Dakika Son Yazdırma Tarihi: 05.12.2006 11:06 En Son Tüm Yazdırmada Sayfa Sayısı: 1 Sözcük Sayısı: 205(yaklaşık) Karakter Sayısı: 1.174(yaklaşık)