Eğitim fakültesinde eğitim görmekte olan öğretmen adaylarının bilgisayar ve internet kullanımına yönelik tutumlarının belirlenmesi
Defining the attitudes of the candidates of teacher having education in the education faculty towards the utilization of the computers and internet
- Tez No: 230523
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SAADET TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalısmanın evreni, 2005-2006 egitim-ögretim yılı bahar döneminde Celal Bayar Üniversitesi Egitim Fakültesi lkögretim ve Türkçe Bölümündeki ögretmen adaylarıdır. Arastırmada, ?kisisel özellikler ve bilgisayar kullanım özellikleri anketi?, Berberoglu ve Çalıkoglu(1992) tarafından gelistirilen ?bilgisayar tutum ölçegi?, Tavsancıl ve Keser (2002) tarafından gelistirilen ?internet kullanımına yönelik tutum ölçegi? kullanılmıstır. Yapılan uygulama sonucunda ögretmen adaylarına 616 anket uygulandı. Bunlardan 30 tanesi çalısmaya dahil edilmedi. Arastırmada, üç alt problem yanıtlanmaya çalısılmıs ve verilerin analizinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, t testi, F testi ve LSD testi kullanılmıstır.
Özet (Çeviri)
The population of this study is the Primary School Teacher and Turkish Teacher candidates in Faculty of Education of Celal Bayar University in the 2005- 2006 academic year. In the research, ?personal characteristics and characteristics of computer usage questionnaire?, ?attitudes towards computer scale? developed by Berberoglu and Çalıkoglu(1992), ?attitudes towards internet usage scale? developed by Tavsancıl and Keser (2002) were used. 616 questionnaires were applied to the teacher candidates and 30 out of 616 questionnaires excluded in the study. In the research, three sub-problems were being tried to answer, and in the analysis of the data frequencies, percentages, arithmetic averages, standard deviations, F tests and LSD tests were used. The findings of the research could be summarized as follows: 1.