Türkiye'nin Adalar (Ege) denizi güvenliği meselesi
The security matter of Turkey?s Islands? sea (Eagean sea)
- Tez No: 230532
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET YEŞİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Yunanistan ile Türkiye arasında mevcut olan Ege (Adalar) Denizi Sorunu, Osmanlı mparatorlugu'ndan bize miras kalan ve bölgenin jeopolitik ve stratejik konumunun büyük önem arz etmesinden dolayı halen güncelligini koruyan bir meseledir. Uluslararası platformlarda Türkiye'yi uzlasmaz olarak gösteren ve bu sayede bölge üzerinde çesitli imtiyaz ve hak iddia etmeye çalısan komsu devlet Yunanistan, Megali dea dogrultusunda hareket etmektedir. Yunanistan'ın Ege Denizi üzerinde her zaman savas sebebi sayılabilecek ve sıcak çatısmaya dönüsebilecek düsmanca hareketler içinde bulunma ihtimali mevcuttur. Dolasıyla bu hareketler bölgede bir tehdit olarak ortaya çıkmaktadır. Ege (Adalar) Denizi meselesi her açıdan incelenmis ve yorumlanmıstır. Türkiye ve Yunanistan meseleyle ilgili çesitli iddialar ortaya koymaktadır. BM, AB, gibi uluslararası örgütler her iki tarafında uzlasması yoluyla meselenin çözümlenmesini istemektedir. Ancak Türkiye, uzlasmanın sadece bir tarafın taviz vermesi anlamına gelmemesi gerektigini edindigi tecrübelerden dolayı çok iyi bilmektedir. Dolayısıyla mevcut sorunların akılcı ve hakkaniyete uygun bakıs açısıyla degerlendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The Eagean Sea (Islands Sea) Dispute existing between Greece and Turkey is a heritage from Ottoman Empire to Turkey and also it is still a current matter due to the jeopolitical and stratejical importance of this region. Suggesting Turkey as a disagreeable country in the international platforms for getting some rights and advantages, the Greece is acting towards its ultimate goal of Megali dea. There is a possibility of Greece?s hostile acts which may be considered as casus belli and turning into conflicts on the Eagean Sea. Consequently, these acts appear as a threat in this region. The Eagean Sea (Islands Sea) Dispute is studied from many points and explained by historical viewpoint. Turkey and Greece are putting forward various claims regarding the issue. International organizations like UN and EU want and expect a peaceful solution from two sides. But Turkey knows very well that peaceful solution doesn?t necessarily mean giving concessions to other side. Consequently, the disputes should be appreciated as rationalistic and just viewpoint.