16. yüzyıl kasidelerinde methiye
Encomium in odes of 16th century
  1. Tez No: 230533
  2. Yazar: DENİZ YAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. MAHMUT KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 451
Özet
Methiye, Divan Edebiyatı'nda en önemli nazım türlerindendir. Sairler tarafından devlet ve din adamlarını övmek için yazılır. Sairler, genellikle devlet adamlarının makamına, adaletine, kahramanlıgına, halifeligine, cömertligine ve sairliklerine övgüde bulunmuslardır. Övgülerini mübalâgalı bir sekilde ifade etmislerdir. Övgü kalıpları olusturmuslardır ve bu övgü kalıplarında tesbih ve telmih sanatlarını kullanmıslardır. Devlet adamlarının vasıflarını görebilen sairler, onları ya övmüslerdir ya da bu yanlarına hiç deginmemislerdir. Bazen de onlarda göremedikleri vasıfları överek onlara bir mesaj vermek istemislerdir. Her sair, padisah ve sadrazamların farklı vasıflarını övmüstür. Biri kahramanlıgını överken digeri cömertligini övmüstür; fakat hepsinin ifadeleri birbirine yakındır. Bu durum onların bakıs açısını ortaya çıkarması yönünden önemlidir. Kısacası, sairler devlet adamlarını övdüklerinde hem onların gerekli vasıflarını belirtmisler, hem de caizeler alarak istek ve arzularına kavusmuslardır.
Özet (Çeviri)
Eulogy is the most important the sort of poetry in The Literature of Divan. It is written by poets to praise statemen and religionmen. The poets usually praise positions, justices, heros, caliphs, generosities and profeesion of arts of the statemen. They explain their praises exaggerated. They make up the praise forms and usually use likening and allousion arts in these praise forms. The poets that can see statemes?s qualities either praise or not touch on them. Especially, they sometimes praise their lacking qualities. So they want to send them a message. Each poets praise their different qualities. One of them praise their heros, the other of them praise their generosities. But all of their expressions are nearly same. This situation shows to visual angles of the poets that is important. In short, when poets praise statemen, both they point out their necessary qualities of them and they have baksheesh from statemen. So, they attain their desires and requests.