Vüs'at O. Bener üzerinde bir inceleme (insan-eser)
A study about Vüs'at O. Bener (person-books)
  1. Tez No: 230531
  2. Yazar: MEHMET ŞEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİL HADİ BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 317
Özet
Vüs'at O. Bener (1922-2005) ilk edebi ürünlerini 1950 tarihinde vermeye baslar ve ölümüne kadar yazmayı sürdürür. Türk öykücülügünün 1940 kusagına mensup ve 1950 kusagını besleyen, etkileyen bir yazardır. Edebiyatta üslup ve sanat kaygısını toplumsal yapıyı ihmal etmeden bireyselligi savunur. Altı öykü, iki roman, iki tiyatro, bir siir kitabı vardır. Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalısmada Vüs'at O. Bener hayatı, belgelere dayanarak ayrıntılı sekilde yazılmıstır. Bütün eserleri yapı ve tema bakımından incelenmistir. Ayrıca tezimizde yazarın üslubu da ele alınmıstır. Genis bir kaynakça ile belgeler ve fotografların bulundugu ekler tezimizde yer almıstır. Simdiye kadar üzerinde akademik çalısma yapılmayan Vüs'at O. Bener ile ilgili bu tezimizin edebiyat incelemelerine katkı saglayacagını umuyoruz.
Özet (Çeviri)
Vüs?at O. Bener starts to give his first literary products in 1950 and he goes on writing untill his death. He is releated to generation 1940 and he is a writer who nourishes the generation 1950 so we can say that he is one of the most important writers from the generation 1940 and 1950. n literature he defends individualism without losing style and art care. While he is doing this he doesn?t neglect the social forms. He has six story boks, two novel boks, two theatre and one poem boks. The study which is about Vüs?at O. Bener prepared as a master thesis. At that study the writer?s life is written according to the documents. While we are doing this we tried to tell his life very detailed. His all Works are examined on acconut of structure and theme. Also in our thesis we touched on the writer?s style. In the thesis we have a large bibliyography with documents and also extras. Except this, the photographs are inside of the extras. Untill now there haven?t been any academic study Vüs?at O. Bener. So we think that our thesis which is about Vüs?at O. Bener is will be helpful fort he other literature studies.