Türkiye'de tarımsal destekleme politikalarının analizi: Manisa örneği
Agricultural support policies in Turkey: Example of Manisa
  1. Tez No: 230539
  2. Yazar: ALİ TAHA İNCE
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BİROL KOVANCILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Demografi, Ekonomi, Kamu Yönetimi, Demography, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Türkiye'de tarım sektörü, 1990'lı yılların sonuna kadar daha çok yapısal önlemleri içermeyen, kısa vadeli fiyat ağırlıklı destekleme politikası araçları ile yönlendirilmeye çalışılmıştır. Desteklemenin kapsamı ve fiyat düzeyleri, iç ve dış taleple yeterince ilişkilendirilmeyerek bazen ekonomik, çoğunlukla da politik kaygılarla belirlenmiştir. Bütçe yükü, politikanın etkinliği, hedef kitle seçimi, gelir dağılımında eşitsizlik, piyasa koşullarına karşı duyarsızlık ve taraf olunan anlaşmalardan doğan yükümlülükler, tarım politikalarında değişimi gündeme getirmiştir. Ancak Türkiye'de 1990'lı yılların sonuna kadar bu değişimin gündeme gelmesi, ülkedeki iç gelişmeler kadar üyesi olduğu ve bir takım taahhütler altına girdiği uluslararası kurum ve organizasyonların politikalarının da etkilerinin bir sonucudur. Bütçe üzerindeki baskıyı azaltma ve tarım sektöründeki büyümeyi teşvik etme amacına yönelik olarak 2000 yılından itibaren uygulanmaya başlanan tarım reformu üç ana unsur içermektedir. Bunlar: Doğrudan Gelir Desteği, fiyat ve girdi desteklerinin aşamalı olarak indirilmesi, tarım ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasında devlet müdahalesinin azaltılmasıdır. Türkiye tarımını ilgilendiren en önemli konulardan birisi AB Ortak Tarım Politikasına uyumdur. Bu bağlamda, kırsal kalkınmaya, tarımsal yatırıma, örgütlenmeye, tarımsal destek ve kontrol sistemlerine yönelik politikaların belirlenmesi ve tarım sektörünün rekabet edebilir bir yapıya dönüştürülmesi gerekmektedir
Özet (Çeviri)
In Turkey the agriculture sector was without including structural measures, trying to orientate with short term price gravity supporting policy tools by the end of 1990?s. The coverage of supporting and price levels determinate by without enough relations to internal and external demand, sometimes economic, commonly politic preoccupations. Budget burden, activity of policy, choice of target mass, inequality at income dissociation, insensitivity to market conditions and obligations which arise from taking the some side of agreement put the development on the agenda. However by the end of 1990?s, this developments? being on the agenda in Turkey, as much as the internal developments in the country, being member of and joining certain undertaking as a result of international instution and organizations of policies? effects. The agriculture reform, for the aim of decreasing the pressure on the budget and encouraging the development of agriculture sector, being applied by the year 2000 includes 3 main elements. These are: Decoupling payments, decreasing gradual price and input supportings, decreasing the goverment interference of processing and marketing agriculture products. One of the most important subjects which relate to Turkish agriculture is European Union Common Agriculture Policy. In this context, to the rural development, to the agricultural invesment, to be organized, determining the policies of agricultural support and controlling systems and need to convert agriculture sector to the competable construction.