İşletmeler için performans ölçümü : Bir finansal performans değerlendirme modeli önerisi
Criteria for financial performance of organizations a model suggestion for financial performance evaluation
  1. Tez No: 230538
  2. Yazar: AHMET ENGİN DEMİRARSLAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Günümüzde yoğun rekabet baskısı altında faaliyet göstermek zorunda olan işletmeler açısından performans ölçümü ve denetimi hayati önem arz etmektedir. Özellikle işletmelerin rakipleriyle yarışarak yaşamlarını sürdürme ve büyümeleri ile ilgili sorunlarında yönetime yol gösterici katkıları yadsınamaz. Ölçüm ve denetim sistemlerinin bu gücü `ölçülemeyenin yönetilemeyeceği' gerçeğinden gelmektedir. Büyük ölçekte ve küresel düzeyde faaliyet gösteren işletmelerde başarılı bir yönetim için bütüncül bir performans ölçme ve değerlendirme sistemine ihtiyaç vardır. İşletme yönetimi görevlerini yerine getirmek için işletme performansına ilişkin doğru bilgiyi sürekli olarak ve zamanında almak zorundadır. Ölçüm ve denetim sistemleri yönetimin bu gereksinimlerini sağlıklı olarak karşılayan temel yönetim araçlarıdır. Performans ölçüm ve denetim sistemleri bu katkıyı ancak uygun ortamlarda ve uygun yöntemlerle uygulandıklarında sağlayabilmektedir. Yöneticiler ölçüm ve denetimleri görevlerinin doğal ve gerekli bir bölümü olarak kabul etmelidirler. Performans ölçüm ve denetiminde temel amaç performansın geliştirilmesi olmalıdır. Performans ölçüm ve denetim sistemleri işletme performansını, günümüzün işletme anlayışına uygun olarak çok çeşitli boyutlarda ve bu boyutlar arasındaki karmaşık ilişkileri de kapsayan bir biçimde ölçecek bir yapıda tasarımlanmalıdır. Bu çerçevede yapacak olduğumuz çalışmamızda işletme üst yönetiminin sağlıklı ve hızlı bir biçimde karar almasını destekleyecek bir performans modelinin seçilmiş bir işletme için tasarlanması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Currently under the massive competition which the companies are expected to operate, evaluation of performances exposes extreme importance. Especially some issues about the firms which interested in growing and being alive by competing with other firms can not be underestimated. Their leading position in this area can not be underestimated. Powers of the evaluation and inspections systems are obtained from the truth of `immeasurable can not be ruled `reality. In large and global companies for a successful management there is a need for uniting and there is a need for performance measuring and evaluation criteria. Management operation is obligated to obtain correct information continuously and timely for efficient performance. Evaluation and inspections systems are efficient and basic management tools for managements requirements. Performance evaluation and inspections systems are providing these inputs if and when they are applied effectively. Managers should accept the fact that inspection is a natural way of management responsibility. Main intention in the performance evaluation and inspection should be development of performances. Performance evaluation and audit systems management should establish systems in multiple techniques and sizes to cover complicated relations of the management performance should be formed in complicated capacity. Under the scope of this framework in order to support managers to make decisions and selected management operation performance establishment is aimed