Doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının Türkiye ekonomisi üzerine etkileri ve sektör analizi (otomotiv)
Impacts of foreign direct investment on the Turkish economy and a sector analysis (automotive)
- Tez No: 230544
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN KARAKAYALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 297
Özet
Dünya günümüze kadar üç küresellesme evresi geçirmistir. Birincisi 1492 yılında Yeni Dünya'nın kesfidir. kincisi Sanayi Devrimi'dir. Sanayi Devrimi ile gelismis ülkeler kitle üretim yöntemine geçmisler ve artan hammadde ve isgücü ihtiyacı için deniz asırı ülkelerde sömürgeler olusturmuslardır. Sömürgeler, aynı zamanda artan üretim için yeni pazarlar anlamına da geliyordu. Üçüncü ve son küresellesme dalgası ise 1970'ten sonra yasanmıstır. Çok hızlı bir sekilde gelisen teknoloji sayesinde ulasım ve haberlesme olanaklarındaki akıl almaz iyilesmeler dünyayı küresel bir köy haline getirmistir. Son küresellesme evresinin dikkat çeken özelliklerinden biri de çok uluslu sirketlerin, ulus devletlerin egemenligini kısıtlamaya baslamalarıdır. Bu küresellesme hareketi 1989 yılında Dogu Bloku'nun parçalanması ile kendini iyice göstermistir. Çok uluslu sirketlerin gerçeklestirdigi dogrudan yabancı yatırımların hacmi yıllık bir trilyon doları asmıstır. Türkiye yıllarca bu büyük pastadan ancak %0,1 oranında pay alabilmistir. 2002 yılına kadar yılda ortalama bir milyar dolar yabancı yatırım çekebilen Türkiye'nin yılda 20-30 milyar dolar yabancı yatırım çekme potansiyeli vardır. 2003 yılında dogrudan yabancı yatırım kanununun çıkarılması ile birlikte yatırım ortamını iyilestirmek için yapılanlar ve AB müzakere sürecinin baslaması yabancı yatırımcıların Türkiye'ye ilgisini artırmıs ve yıllık dogrudan yabancı sermaye girisi 10 milyar dolar sınırına yaklasmıstır. Su anda Türkiye, yatırım ortamı açısından dünyanın en liberal ülkelerinden biri konumundadır. 1999 yılından itibaren yabancı sermayeli sirketlerin ihracatında gerçeklesen artısta, otomotiv sektörünün payı oldukça fazladır. Bu yıla kadar agırlıklı olarak iç pazara satıs yapmayı hedefleyen sektördeki yabancı sermayeli sirketler, 1998 yılında basladıkları büyük tutarlı yatırımları tamamlayarak çesitli pazarlara ihracat yapmaya baslamıslardır. Sektörde gerçeklesen ve 2003'ten sonra hızını iyice artıran bu dönüsüm sürecinde A.B.D., Fransa, talya ve Japonya merkezli sirketlerin aldıkları kararlar etkili olmustur. Bugün otomotiv sektörü, 17 ana ve 190 yan sanayi firmasıyla, ekonomide lokomotif sektör özelligini korumaktadır.
Özet (Çeviri)
The Earth has passed over three globalization phase until today. The first was exploration of“New Earth”in 1492. The second was Industrial Revolution. Developed countries has passed mass production method and constituted colonies in the overseas countries for requirements of surplus raw materials and labor force by Industrial Revolution. Colonies also has meant new markets for surplus production. The third and the last globalization wave has been lived after 1970. Inconceivable improvements of on the intercommunication and communication facilities by courtesy of rapid developing technology, have returned The Earth as a global village. One of the important characteristics of the last globalization phase is that multinational corporations have started to affect of territorial sovereignty of nation states. This globalization conduct has got itself on the disintegration of Eastern Block in 1989. Volume of foreign direct investments which was carried by multinational corporations, exceeds over 1 trillion US $ annually. Turkey is share is no more than %1 of this world wide capital flows. Turkey reserved on average 1 billion US $ foreign investment per year up to year of 2003, but it can potentially get 20-30 billion US $ annually. Accompanied by the issuance of Foreign Direct Investment Law in the year of 2003, executed which for improving investment environment and started the negotiation with EU, has been increased foreign investment's interests and entrance of foreign direct investments reached nearly 10 billion US $ limit. Currently, Turkey is one of the most liberal country of the world for investment environment. The share of automotive industry is fairly too much, on the increase of exportation of companies with foreign capital as the year of 1999. Up to that year, companies with foreign capital which are aiming at effecting sale to domestic markets, have begun to export into various markets after they completed big and consistent investments which they have started in the year of 1998 in. This process of transformation which has eventuated in the sector and speeded up thoroughly after 2003, decisions which has been token by American, French and Japanese companies, have became effective. Today, the automotive industry is protecting its characteristic of to be a leading sector by 17 main companies and 190 related industries.