İl özel idarelerinde stratejik planlamada performans göstergeleri- bütçe ilişkisi: İzmir örneği
Strategic planning in special provincial administration performance indicators- budget relation: Example of İzmir
  1. Tez No: 230554
  2. Yazar: MİNE BİNİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RAMAZAN GÖKBUNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
İl Özel idareleri yerel yönetimler arasında en az gelismis ve en çok tartısma konusu olan yerel yönetim türüdür. Halka yakın birimler olması, hizmetleri etkin ve verimli olarak sunabilme imkânına sahip olmaları il Özel idarelerini demokrasi açısından vazgeçilmez bir kurum haline getirmistir. il Özel idareleri'nin artan görevlerine ragmen bununla orantılı kaynak tahsis edilememesi ve merkezi idareye baglı olmaları onların özerkliklerini yitirmelerine ve kendilerinden beklenen derecede etkin hizmet sunamama sonucunu dogurmustur. Bunların sonucunda kamu yönetiminin iyilestirilmesine yönelik reform çalısmalarına gidilmistir. Bu reform çalısmaları ile kamu yönetimine performans yönetimi, saydamlık, hesap verilebilirlik, performans denetimi, stratejik planlama, çok yıllı bütçeleme, performans esaslı bütçeleme sistemi getirilmistir. Çalısmanın kapsamı içerisinde birinci bölümünde stratejik planlama ele alınmıs; ikinci bölümde performans esaslı bütçeleme, performans ölçümü ve performans göstergeleri, performans degerlendirilmesi ele alınmıstır. Üçüncü bölümde ise yerel yönetimlere yönelik reform çalısmaları kapsamında 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu, 5032 sayılı il Özel idaresi Kanunu ile getirilen stratejik planlama kavramına; İzmir il Özel idaresi'nin stratejik plan, performans bütçesine yer verilerek bunlardan elde edilen bulgular degerlendirilmistir.
Özet (Çeviri)
Special Provincial Administration is a kind of local management which is the least advanced and the most debated in the local administrations. The fact that Special Provincial Administration get similar amounts with public and that they have the opportunity to present the services efficiently and productively makes them one of the most essential administration. Yet, inspite of the increasing tasks of the Special Provincial Administration, the fact that the sources can not be found accordingly and they are connected to the central administration, caused their loosing their autonomy and their not presenting the expected services. As a result of this, a reform which will provide better conditions for public management is chosen. With this reform, performance management, transparency, accountability, performance audit, strategic planning, multi year budget and performance based budget systems are introduced in public management. In the first part of the study; strategic planning is dealt; in the second part; performance based budget, performance measurement and performance indicators and performance evaluation is dealt. In the third part reform studies which are about local administrations are dealt and with 5018 number Public Financial Administration and Controlling Law, 5032 Number Special Provincial Administration Law, strategic planning is included. In the practice, findings are evaluated with strategic planning and performance budget of zmir Special Provincial Administration.