Bilişim teknolojileri ve kitlesel özel üretim uygulamaları
Information technologies and mass customization applications
  1. Tez No: 230555
  2. Yazar: NUR YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALTAY UĞUR GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Ekonomik ve teknolojik gelisimin bir sonucu olarak, üretim sistemleri zaman içerisinde degisime ugramıs ve isletmeler ile tüketicilerin sürekli degisen ihtiyaçlarını daha iyi karsılayabilmek üzere gelisim göstermistir. Üretim sistemlerinde endüstri devrimiyle baslayan bu gelisim, emek yogun üretim sistemini kitlesel üretim sistemine, kalite devrimi ise bir adım öteye giderek kitlesel üretim sistemini yalın üretim sistemine dönüstürmüstür. Günümüzde ise, piyasaların heterojen nitelikte bireysel bölümlere ayrılması ve tüketici talep yapılarının degisimi ile birlikte, tüketici ihtiyaçlarını tam anlamıyla karsılamayı amaçlayan ve üretim sistemleri ile bilisim teknolojilerini bir araya getiren yeni bir sisteme ihtiyaç duyulmustur. Emek yogun üretim sisteminin kisiye özel ürünlerini, kitlesel üretim maliyetleri ve yalın üretim sistemi prensipleri ile üreten bu yeni sisteme kitlesel özel üretim sistemi adı verilmistir. Kitlesel özel üretim sistemi, bireysel tüketici talepleri dogrultusunda, düsük maliyetler ile yüksek miktarda ürün ya da hizmet kisisellestirmesidir. Bilisim teknolojileri ile bütünlesik olarak yürütülen sistemde, genel olarak internet üzerinden tüketiciler tarafından tasarlanan ürün ve hizmetler, bilgisayar kontrollü üretim sistemlerince üretilmektedir. Kitlesel özel üretim sistemini tanıtarak bilisim teknolojileriyle olan iliskisini ortaya koymayı amaçlayan bu tez çalısmasında, sistem diger üretim sistemleri ile karsılastırılmıs, genel özellikleri, üretim sürecinin isleyisi ve bilisim teknolojileri uygulamaları ayrıntılı olarak açıklanmıstır. Müsteri tercihlerini belirlemek amacıyla, kitlesel özel üretim sistemini internet üzerinden gerçeklestiren bir firma ile anket çalısması düzenlenmis ve sonuçlar istatistiksel olarak analiz edilmistir.
Özet (Çeviri)
As a result of economical and technological development, production systems have subjected to change in time and have shown improvement to provide the needs of companies and consumers that are continuously changing. The development starting with the industrial revolution of the production systems converts the craft production systems into mass production systems. Moving one step further, quality revolution converts the mass production systems into the lean production systems. Today, market being seperated into individual parts heterogeneously, a new system that aims supplying the consumer needs and combines the production systems with information technologies is needed. This new system that produces the products of craft production system special for individuals with mass production costs and principles at lean production is called mass customization system. Mass customization system is the individualization of high numbers of product or service with low costs under individual consumer demands. In the system that runs together with information technologies, the products or services designed by the consumer, is produced by computer controlled production systems. The aim of this thesis is to introduce the mass customization system and its relation with information technologies. Also the system is compared with the others, its general properties, how the production line works and its application to information technologies are explained in detail. For determine the consumer preferences, a questionaire study applicated on a firm that used the mass customization system via internet and the results analized with statistical techniques.