Temettuât defterlerine göre Sarıgöl(İnegöl)?ün sosyal ve ekonomik durumu
Social and economic sitation of the Sarıgöl (İnegöl) according to the temettuat documents
  1. Tez No: 230557
  2. Yazar: FAHRİ SARITAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CENGİZ ÇAKALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Osmanlı Devleti'nde Tanzimat'ın ilanından sonra maliye basta olmak üzere devlet teskilatlanmasında yeni düzenlemeler yapıldı. Herkesin ticari gelirlerine göre tek bir vergi alınması için yeni kanunlar çıkarıldı. Halkın vergiye esas alınacak mal, emlak ve kazancının tespiti için yapılan yazımlar sonucu temettuat defterleri hazırlandı. Basbakanlık Osmanlı Arsivinde kayıtlı bulunan temettuat defterleri ait oldukları yerlesim birimlerinin sosyal ve ekonomik yapıları hakkında önemli bilgiler vermektedir. Bizim çalısmamız temettuât defterine göre 19. yüzyılda İnegöl (Sarıgöl) ve çevresinin sosyal ve ekonomik yapısının degerlendirilmesidir. ?Temettuât Defterlerine göre Sarıgöl(İnegöl)'ün Sosyal ve Ekonomik Durumu? Adını Tasıyan Bu Tez Çalısmamız Giris Haricinde 3 Bölümden Olusmaktadır. Giris bölümünde; Sarıgöl(İnegöl) isminin mensei, Sarıgöl Cografyası ve Tarihi, temettuat defterlerinin kapsamı ve önemi anlatılmaktadır. Birinci bölümde; XIX.yüzyıl ortalarında Sarıgöl'de sosyal hayat, ana baslıgı altında Sarıgöl'ün nüfus yapısı, meslek grupları ve temettuat defterlerindeki isimler lakaplar anlatılmıstır. kinci bölümde;Sarıgöl ekonomisi ve Osmanlı devletindeki vergi düzeni ile Sarıgöl'den alınan vergiler ve miktarları anlatılmıs.Üçüncü bölüm ise gelir grupları ve dagılımı hakkında bilgi verilmistir Tezimizin ana kaynagı temettuât defteri bilgileri konularına göre tasnif edilmis ve tablolar halinde gösterilerek degerlendirmeler yapılmıstır.1844 Tarihli Temettuat defterlerinde Sarıgöl'e ait olan kısım tamamıyla ilk defa bu tez çalısması esnasında incelenmistir. Bu çalısmamızda 1879-1906 yılları arasındaki Aydın Vilayet salnamelerinden de faydalanılmıstır.
Özet (Çeviri)
In Otoman Emprie arrangements in stade organication starting with Finance were done ofter annanament of ?Rerorms?(Tanzimat 1839), New laws came out in order that evergone could pay one tax according to their commercial in comes.As a result of writings made for finding out the citizens property real astate and incomes to be taken as taxes Financial Profil nventories were prepared.These inventories,registered in Pime Ministry Ottoman Archives, give important informations about social and economical struckres of ploces they bolejto. Our study is an ewalmation of social and economical structures of negöl(Sarıgöl) and its environment in the middle of XIX?th century acording to Financial Profit Inventories. This study of ours, named as ?Social and Economic Sitation Of The Sarigöl (negöl) According To The Temettuat Documants ? consists of 3 parts except the Introduction Part. In introduction part, the source of the name of Sarıgöl, the geography and history of Sarıgöl, the exlent and importance ot Financial profit Inventories have been presented. In the first part under the heading ?Social Life in Sarıöl in the middle of XIX?th Centruy? Population structure of Sarıgöl ,job groups, the names and nicnames in Financial Profit Inventories have been mentioned. In the second part the economy of Sarıgöl and tax system in Otoman Emprie have been expressed in addition to taxes got from Sarıgöl and their numbers.And in the third part, information about income groups and distribution have been given. Financial Profil Inventory Informations have been classified interms of their subjecs and shawn as tables with ewaluations having been done. The part which belongs to Sarıgöl in Financial Profit ınventories dated 1844 has been ours. We have also made use of Aydın Province Year boks betwen 1879-1906 in order that we can enlighten the management structure and social life of Sarıgöl beter.