Lara (Antalya) bölgesindeki travertenlerin jeolojik ve jeoteknik özellikleri
Geological and geotechnical properties of travertine located in Lara region (Antalya)
- Tez No: 23056
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi LARA (ANTALYA) BÖLGESİNDEKİ TRAVERTENLERİN JEOLOJİK VE JEOTEKNİK ÖZELLİKLERİ Şaban YAVUZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilin) Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Recep KILIÇ 1992, Sayfa Jüri : Yrd. Doç. Dr. Recep KILIÇ ?rof üf. Az. 2. E&TUMC *ir&- Csoç-.Dr. AKmefc Cu'^fcL. Antalya ve civarında geniş alanda yüzeyleyen Pliyo-Kuvaterner yaşlı travertenler bölgedeki yapıların temel birimini oluşturur. Oluşum yönünden sünger imsi, gevşek ve yoğun durumda olmak üzere üç şekilde bulunur. Travertenler jeomorfolojik yönden Döşemealtı, Varsak, Düden ve Arapsuyu olmak üzere başlıca dört platoya ayrılır. Bu araştırmada Düden platosunda yer alan Lara bölgesindeki travertenlerin jeolojik ve jeoteknik özellikleri incelenmiştir. En üst seviyedeki süngerimsi traverten ile altındaki gevşek traverten yer yer karışık olarak bulunur. Mikritik dokusu ile tipik olan yoğun traverten kahverengi tonlarında ve bej renklidir. Gevşek traverten içerisinde yoğun travertene ait blok, çakıl, kum ve silt boyutunda elemanlar bulunmaktadır. Kaya kalite katsayısına göre süngerimsi“fena kaliteli”, gevşek ve yoğun traverten“orta kaliteli ”dir. Birim hacim ağırlığı sırası ile 13.2, 15.6 ve 19.9 kN/m3 dür. Ortalama gözenekliliği % 52.47 ile % 25-23 arasındadır ve tamamı“çok fazla boşluklu”dur. Ortalama geçirimlilik katsayısı sırası ile 78.4, 42.4 ve 8.2 litre/dakika dır. Schmidt sertliğine göre süngerimsi“çok sert toprak”, gevşek“çok yumuşak ve yumuşak kaya”ve yoğun traverten“yumuşak, sert ve çok sert kaya”sınıf mdadır. Travertenlerin serbest basınç dayanımları 2.37 MPa ile 19.0 HPa arasında ve tamamı“çok düşük dirençli”dir. Yoğun traverten“orta modül orantılı ve çok düşük dirençli”dir. ANAHTAR KELİMELER ; Traverten Oluşumu, Mineralojik ve Petrografik Özellikleri, Fiziksel özellikler, Basınç Dayanımı, Statik Elastisite Modülü, Birim Hacım Ağırlığı ile Gerilme İlişkisi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis GEOLOGICAL AND GEOTECHNICAL PROPERTIES OF TRAVERTINE LOCATED IN LARA REGION (ANTALYA) Şaban YAVUZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor: Asist. Prof.Dr. Recep KILIÇ 1992, Page Jury: Asist. Prof.Dr. Recep KILIÇ JXs'is-t ç>ro\=“Dr. fVWw?-t Ğü-2-t»- The Plio-Quaternery travertines exposed in the vast area around Antalya region. Travertine is the major subgrade formation in this area. For geological and geotechnical purposes the Antalya travertine can be divit ed into three different group and these are spongy, weak, and massive travertine. The travertines geomorphologically dissected into the major four plateau, namely Döşemealtı, Varsak, Düden, and Arapsuyu. The study is directly based on the geological and geotechnical properties of the Lara travertines included in the Düden plateau. The upper most spongy travertines can be locally mixed with underlying weak travertines. The massive travertines are predominantly micritic and brownish and beige in colour. The weak travertines comprise block, gravel, sand, and silt-grade materials coming from massive travertines. Rock quality disagnation for spongy is ”poor“, weak and massive is ”fair“. Unit weight in order is 13.2, 15.6 and 19.9 kN/m. Mean prosity is between 52.47 % and 25.23 %, and all of travertines is ”extremely prous“. Mean permeability in order is 78.4, 42.2, and 8.2 lt/minute. Schmidt hardness of spongy is ”ery hard soil“, weak is ”very weak and weak rock“, and massive is ”weak, hard and very hard rock“. The uniaxial test results are change between 2.37 MPa and 19.0 MPa, and travertine is ”very weak“. The massive travertine is classified ”middle modulus ratio“ and ”very weak rock". KEY WORDS : Travertine, Mineralogical and Petrographical Properties, Physical Properties, Strenght Capacity, Static Elastisity Modulus, Relationship Between Unit Weight and Strength.