Türkiye'de kadının siyasal karar alma süreçlerine katılımı: Celal Bayar Üniversitesi'nde örnek bir uygulama
Women's participation in political decision making process in turkey: A case study in Celal Bayar University
- Tez No: 230565
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MELTEM ONAY ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Türk kadınının toplum içindeki yerini tespit etmeye çalışırken, Türklerin tarih sahnesine çıktıkları ilk döneme dönmek gereklidir. Bu dönüş yolculuğu, Orta Asya'da kurulan Hun İmparatorluğu ile başlar; Osmanlı İmparatorluğu'na kadar gelir ve son olarak da, Cumhuriyet dönemiyle sona erer. Bütün bu dönemler, dikkatli bir şekilde irdelendiğinde, kadının toplumda ne ölçüde kabul görüp görmediğinin ipuçlarını verebilir. Bu çalışmanın temel amacı; kadının siyasete katılma isteğini etkilediği düşünülen altı değişkenin, birbirileri üzerindeki etkilerini tespit edebilmektir. Bu değişkenler arasında; ?kadının kişilik özellikleri, aile içi eğitim, siyaset yapan kişilerin karakteristik özellikleri, seçim sistemi ve kadının siyasete katılımına yardımcı olacak ?kota politikaları? na yönelik düzenlemeler, toplumun kültürel yapısı ve toplumun kabul ettiği cinsiyet rolü, eğitim kurumları ve eğitim sistemi ile siyasi parti tüzüklerinde yapılacak değişiklikler? bulunmaktadır. Bu amaca ulaşabilmek için, Celal Bayar Üniversitesinde okuyan 500 kız öğrenciye araştırmanın önermelerine yönelik olarak hazırlanmış bir anket formu dağıtılmış, verilen yanıtlar doğrultusunda, istatistiki analizler yapılarak, faktörler arasındaki ilişkiler gösterilmeye çalışılmıştır. Kadınların siyasete katılımını etkileyen en belirgin faktörlerin; ?aile içi eğitim?, ?kişilik yapısı? ile ?toplumun kültürel yapısı ve toplumun kabul ettiği cinsiyet rolü? olduğu görülmüştür. Yapılan bu araştırmanın, siyasete ya da siyasi faaliyetlere katılmanın ve ilgilenmenin, demokrasinin temel taşlarını oluşturmada önemli bir zemin hazırlamasının yanı sıra, bireylerin neden ?siyasetle ve kamu olaylarıyla? ilgilenmek istemediklerini göstermesi açısından, geniş bir bakış açısı sunabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
To determine the role of Turkish women we must firstly go back to the periods of Turks? entering to the history scene. This rotation begins with the Hun Empire founded in the Middle Asia, goes on to the Ottoman Empire and finally it ends at the Republic period. All of these periods, if analyzed carefully, give us the clues of women? being accepted or not in the society. The main goal of this research is to determine the effects of the seven variables thought to effect the participation wish of woman in politics on the each other. These variables include `the woman?s personality characteristics, family education, the characteristic traits of politicians, culturel structure of society and gender roles accepted by society, regulations intended for `quota politics? aiding to the participation of woman in politics in the election system, education foundations and changes in the education system and politic parties? charters?. To achieve this goal, questionnaire forms developed according to hypotheses of the research were distributed to 500 female students studying at the Celal Bayar University, the relations between factors are tried to prove by conducting statistical analyses based on the answers. The main factors affecting the participation of the women in politics are `family education and personality characteristics? and `culturel structure of society and gender roles accepted by society?. It is thought that this research will give us a broad perspective of why the individuals don?t want to deal with `political and state concerns? as well as the participation and being interested in politics or political activities set a background to develop the headstones of democracy.