Türkiye'de bireysel emeklilik sisteminin sermaye piyasasına etkileri
The effects of private pension system in Turkey on the capital market
- Tez No: 230566
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TUNCER ÖZDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Türkiye bugün itibariyle her ne kadar yaslı nüfus problemini derinden hissetmiyor olsa bile, gelecekte tüm dünya yaslı nüfus sorunu ile karsı karsıya kalacaktır. Bunu önceden sezen ülkeler, özellikle vatandaslarına emeklilik dönemlerinde ödeyecekleri ücretlerin ekonomik ve sosyal yasam üzerindeki etkileri sebebi ile, dagıtım sistemini kademeli olarak terk ederek, onu tamamlayıcı nitelikte olan çok ayaklı modellere geçis sürecine girmislerdir ve bu çok ayaklı yapının en az bir basamagında özel emeklilik programları yer almıstır. Dünya genelinde yapılan reformlar paralelinde ülkemizdeki emeklilik sistemi de çok ayaklı bir yapılanma sürecine girmistir. Nisan 2001 tarihinden itibaren yasal bir dayanak kazanan bireysel emeklilik sistemi, Ekim 2003 tarihinden itibaren üye kaydetmeye ve gönüllülük esasına göre islemeye baslamıstır. Sosyal güvenlik sistemine ek olarak katılımcılara emeklilik döneminde ilave gelir saglamayı amaçlayan bu sistemin uzun vadede gösterecegi basarı özellikle katılımcılar, emeklilik sirketleri, piyasalar ve devlet açısından büyük önem tasımaktadır. Diger yandan özel emeklilik fonlarının yürürlüge girmesi sonucu uzun vadede kisisel hesaplar yoluyla yapılacak çok büyük meblaglarda yatırım ile ulusal tasarrufların artması saglanacaktır. Dolayısıyla bu yatırımlar ulusal yatırımları, verimliligi ve is olanaklarını, sonuç olarak ekonomik büyümeyi arttıracaktır. Buna ilave olarak emeklilik fonları gelir dagılımı, yatırım ve tasarruf fonksiyonları açısından da önemli bir ögedir. Özel emeklilik fonlarının ve diger kurumsal yatırımcıların gelisimi, sermaye piyasasının yapısı üzerinde genis bir etkiye sahiptir. Fakat, emeklilik fonlarının sermaye piyasalarının gelisimi üzerindeki etkisi, ülkeden ülkeye çesitlilik göstermektedir. Bunun yanında toplanan fonlarla yatırım yapılması da çok önemlidir. Özel emeklilik fonları kurumsal sermayenin en büyük ve en hızlı gelisen bölümünü temsil etmektedir. Bu nedenle ülkemiz açısından bu fırsatın iyi degerlendirilmesi ve sistemin saglıklı islemesi için gereken tüm düzenlemelerin, diger ülkelerin tecrübelerinden de yararlanılarak, yapılması gerekmektedir. Bu çalısmada, gelismis ve gelismekte olan ülkelerin sosyal güvenlik sistemlerinin gelismesinde önemli bir adım olan bireysel emeklilik sisteminin ülkemiz ekonomi ve sermaye piyasasına etkilerinin neler olacagı hususu, örnek ülke uygulamalarına da yer verilerek, karsılastırmalı olarak açıklanmaya çalısılmıstır
Özet (Çeviri)
Although Turkey does not experience the problem of the population of the old as of now, in the future the whole world will be facing the older population issue. The countries who detect this problem beforehand have specifically abandoned the system of allocating retirement pensions in a progressive way because of the effects on the economical and social life and moved on to a transition period towards multi-layered models which complement the previous system. The private retirement pension system constitutes at least one of these many layers. Parallel to the reforms that are undertaken throughout the world, the retirement system in our country has also entered into the process of re-structuring in a multilayered fashion. The retirement system which has gained legal stature since April 2001 has started to accept memberships and proceed according to the principle of voluntary participation since October 2003. This system which aims to provide additional income to the participants in their retirement periods as a supplement to the social security system carries a great importance on participants, retirement firms, markets and the government for the success it will display in the long run. On the other hand with the effectuation of private pension funds, it will be possible to increase the national savings and economy with great amounts of investment through individual accounts in the long run. Consequently these investments will expand national investments, productivity and job opportunities which in turn will increase the economic growth. In addition to that, pension funds are important elements for income distribution, investment and savings functions as well. The development of private retirement pensions and other institutional investments has a vast effect over the capital market. But the effect of private retirement pensions on the capital market varies from one country to another. It is also very important to create investments with the funds that have been collected. Private pension funds represent the largest and fastest growing segment of the institutional capital. For this reason, it is necessary for our country to use this opportunity effectively and to provide all the required modifications for the system to proceed in a healthy manner by making use of the experiences and expertise of the other countries. In this research, the private retirement system which is an important step in the progress of the social security systems of the developed of developing countries will be viii examined in regard to the effects on the economy and capital of our country and will be explained by giving examples and cases from other countries comparatively.