Türkiye için gelir-tüketim ilişkisinin eşbütünleşme analizi ile incelenmesi
Examining of income-consumption?s relationship with coentegration analyses for Turkey
  1. Tez No: 230602
  2. Yazar: AYŞE BENGÜ OKCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN ÇABUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Ekonometri ve iktisat bilimlerinin en önemli konuları arasında yer alan gelir ile tüketim ilişkisi her dönem güncelliğini korumuş ve birçok çalışmaya konu olmuştur. Bu konuda yapılan araştırmalar, 18. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Geçmişten günümüze kadar gelir- tüketim ilişkisi üzerine birçok gelişme gözlemlenmiştir. Bunlar; J.Maynard Keynes başta gelmek üzere diğer bilim adamlarının da geliştirdiği tüketim teorileridir. Bu çalışmada da 1987?2007 dönemi verileri kullanılarak ve eşbütünleşme yöntemi ile diğer ekonometrik yöntemler kullanılarak, Türkiye için, Keynes'in Mutlak Gelir Teorisi'nin tahmini yapılmıştır.Çalışmamızın ilk bölümünde; tüketim fonksiyonu, makro ekonomik tüketim teorileri, teorilerle ilgili çalışmalar, teorilere getirilen eleştiriler yer verilmektedir. İkinci bölümde; eşbütünleşme analizi incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise uygulama kısmına yer verilmektedir.Sonuç olarak, Türkiye'de gelir düzeyinde meydana gelen değişmeler tüketimi etkilememektedir. Uzun dönem ilişkisi ve kısa dönem dinamikler incelendiğinde iki değişkeninde birlikte hareket etmediği ve birbirlerinden etkilenmedikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The relationship between income and consumption is one of the most popular subjects of econometrics and economics science that protects its popularity and became study to many subjects. The researchers have carried out a number of studies upon this subject since the 18th century. There are many improvements, which have been seen on the relationship between income and consumption, from past to present. These are about consumption theories that has been improved firstly by J. Maynard Keynes and the other scientists. In this study, Absolute Income Theory of Keynes for Turkey is forecasted by using the data in period 1987 ? 2007 and the method of cointegration.In the first parts of our study, the function of consumption, macro economics consumption theories, studies about these theories, the critics done to these theories are included. In second part cointegrational analyses are investigated. The last part of the study includes the application part.As a result; the changes occuring in the income level of Turkey do not effect the consumption. Two variables do not take action together and it is seen that they do not effect each other when the long term relations and the short term dynamics are investigated.