Re'fet Mehmet Aziz'in hayatı, edebi kişiliği, eserleri ve divanının tenkitli metni
The edisyoncritic of Re'fet Mehmet Aziz's Divan
- Tez No: 230603
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN YORULMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 377
Özet
Çalışmamız 18.asırda İstanbul'da doğup büyüyen Re?fet Mehmed Aziz'in hayatı, edebi kişiliği, eserleri ve dîvânının tenkitli metninden oluşmaktadır. Şairin eserlerini hangi akımlar tesirinde kalarak verdiğini, şiirlerinden hareketle vermeye çalıştık. Hayatı ile ilgili bilgiler edinerek bunları aktarmaya aktardık.Dîvânının tenkitli metninde, araştırmalarımız neticesinde ulaştığımız iki nüshasından yararlandık. Bunlardan birincisi şairin kendi dest-i hattıyla telif ettiği Süleymaniye Kütüphanesi Reşid Efendi 755 numaralı nüshasıdır. Bu nüsha 91 varaktan oluşmaktadır. Orijinal olması ve daha hacimli olması nedeniyle tenkitte bu nüshayı baz aldık.Eserin tespit ettiğimiz ikinci nüshası ise İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi Türkçe Yazmalar bölümünde 5489 numarayla kayıtlı olan nüshadır. Bu nüsha diğer nüshaya göre eksiktir.
Özet (Çeviri)
In this study we wanted to introduce Re?fet who was a poet of old Turkish Litterature. He lived in İstanbul in the middle of 18.century. He has a dîvân. There is two copy of his divan in Turkey. One of these copy which is in the part of Reşid Efendi with 755 number in Süleymaniye is written by Re?fet Mehmet Aziz. The other copy is in the library of İstanbul University. There is no information about the person who wrote this second copy. In our study we checked both Süleymaniye copy and İstanbul University copy. The hand writing copy that we called Süleymaniye is perfect but the other copy isn?t as perfect as Süleymaniye.As far as we learnt our poet Re?fet Mehmed Aziz had been affected by Nedim; we researched, Nedim?s influence at Re?fet Mehmed Aziz?s poet style.We traid to explain this affect before starting to compare the copies of Re?fet?s divan.