Avrupa Birliği sürecinde Askeri Ceza Yargısı
Military Criminal Law in the duration of European Union
- Tez No: 230620
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT KOCASAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Askeri ceza yargısının varlığının sebebi silahlı kuvvetlerin varlığıdır. Askeri ceza yargısı, askeri ceza hukuku ile birlikte içinde bulunulan dönemin gereklerine göre şekillenmiştir. 22.05.1930 tarih ve 1631 sayılı Askeri Mahkeme Usul Kanunu ile Türk Hukukunda başlayan askeri ceza yargısı alanındaki düzenlemeler; 1961 Anayasası ile yetersiz kalınca 25 Ekim 1963 tarihinde 353 Sayılı Askeri Mahkemeler Kuruluşu ve Yargılama Usulü Kanunu kabul edilmiştir. Askeri Ceza Yargısı, 1982 Anayasası döneminde de muhtelif değişikliklere uğramıştır. Askeri ceza yargısı; sivillerin askeri mahkemelerde yargılanması, mahkemelerin bağımsızlığı ve tarafsızlığı gibi konularda eleştirilmiştir. AİHS'nin 6'ncı maddesi gereği ?Adil Yargılanma? kapsamında Türk Ceza Yargı sisteminde yapılan değişiklikler; etkilerini, Askeri Ceza Yargısında da göstermiştir. Bu konuda 5530 sayılı Kanun ile 353 sayılı Kanunda yapılan değişiklikler; eleştirilen konularda, ihtiyaç duyulan düzenlemelerin hayata geçirilmesine imkan sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The reason for the existence of military criminal law lies in the existence of the Turkish armed forces. The military criminal procedure along with military criminal law were designed and implemented based on the needs and circumstances of the given time period. When the previous procedures and laws (implemented on 22.05.1930 Act. 1631) had become insufficient to meet the new demands and challenges, new laws were designed in 1961, and eventually implemented into the constitution. The so-called Military Courts Establishment and Judgement Procedure Law (Act. 353) was officially made into law on 25 Oct. 1963. In addition, the military criminal procedure was reformed and included in the 1982 constitution. Yet, as civilians were tried and prosecuted by the military courts, the independence and impartiality of those courts underwent criticism by the public. As a result, some of the laws (for instance 5530 and 353) were reformed to addresss and improve the shortcomings.