La percepetion de la modernité chez les deux chroniqueurs, Ali Bulaç et Hüseyin Gülerce, du journal quotidien Zaman
Zaman gazetesinin iki yazarında, Ali Bulaç ve Hüseyin Gülerce, modernite algısı
  1. Tez No: 230621
  2. Yazar: ERGEN DEVRİM KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN TUTAL CHEVİRON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın çıkış noktası ?modernlik? ve ?din? kavramları arasındaki karşılıklı bağıntıdır. Bu alandaki bilimsel çalışmalardan beslenerek, Türkiye'deki ortamı Zaman gazetesi üzerinden kavramaya çalıştık. Türkiye'nin kitle iletişim dünyasında ?ayrıcalıklı? bir yere sahip olan gazetenin iki yazarı, Ali Bulaç ve Hüseyin Gülerce, ele alınmış ve 2000-2007 yılları arasındaki köşe yazıları söz konusu bağıntıyı açıklamaya çalışacak şekilde analiz edilmeye çalışılmıştır. Müslüman toplumların sıklıkla karşı karşıya kaldıkları ikilem şudur: Modernleşmeyi reddetmek, küreselleşen dünyadan kopmak ve böylelikle çağın gerisinde kalmak anlamına gelir; öte yandan, modernleşmenin sunduğu tüm değerleri kabul edip benimsemek kimliklerinin önemli bir bölümünü kaybetmeleri anlamına gelir. Yazarlarımızın temsil ettiği Müslüman entelektüeller ise işte bu ikilemden en zararsız şekilde çıkmanın yollarını ararlar ve ?modernlik? ile ?din?i bir arada yaşatmanın formüllerini bulmaya çalışırlar. Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminde başlayan model arayışları zaman içerisinde farklılıklar göstermiş olsa da günümüz Türkiye'sinde henüz tamamlanmamış olduğunu görmek mümkün.
Özet (Çeviri)
The starting point of this work is the correlation between ?modernity? and ?religion.? In the light of contemporary researches made on the subject, we tried to seize the scene in Turkey through an analysis on the daily newspaper Zaman. Occupying a ?unique? place in the realm of mass communication in Turkey, Zaman is worth of studying. This work analyses the articles of the two of its columnists, Ali Bulaç and Hüseyin Gülerce for a period of 7 years; more precisely between the years 2000-2007. They have to deal with a dilemma: On the one hand, refusing mdoernity would mean to be isolated and fallen behind particularly in today?s globalized world; on the other hand receiving all that modernity has got to offer would mean losing part of their identity. Within this dilemma that were born intellectuals efforts to find new formulas of ?coexistance? between modernity and religion. The analysis of their articles reveals that the search for models of coexistance between modernity and Islam has not come to an end.