Milletlerarası Özel Hukukta aynı cinsiyetten kişilerin birlikteliği
Same-sex relationships in private International Law
  1. Tez No: 230630
  2. Yazar: CANDAN YASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA AKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Uluslararası Özel Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
Günümüzde aynı cinsiyetten iki kişinin birlikteliği, hayat arkadaşlığı, tescil edilmiş hayat ortaklığı ve evlilik yoluyla yabancı hukuk sistemlerinde düzenlenmiş bulunmaktadır. Aynı cinsiyetten kişilerin evliliği ve evlilik dışı birliktelikleri, Türk hukukunda mevcut olmayan ve Türk hukukuna yabancı olan müesseselerdir. Ancak aynı cinsiyetten kişilerin birlikteliklerinden kaynaklanan ve yabancılık unsuru taşıyan uyuşmazlıkların, Türk mahkemeleri önüne gelmesi mümkündür. Söz konusu çalışma, aynı cinsiyetten kişilerin birlikteliklerinden kaynaklanan ve yabancılık unsuru içeren uyuşmazlıkların Türk milletlerarası özel hukuku açısından doğuracağı sorunları ve bunların çözüm yollarını ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
At the present day the relationships of the same-sex partners is recognized under cohabitation, registered partnerships and marriage in several legal systems. These relations of the same-sex partners are institutions which are not regulated under Turkish law. However, conflicts with the foreign element and arising from such relations may be brought before the Turkish courts. The problems arising from the relations of same-sex partners having a foreign element and their resolutions in Turkish private international law constitute the focal point of this dissertation.