La socialisation de la démocratie en Turquie et le rôle de l'Islam politique: La tradition de Milli görüş
Türkiye'de demokrasinin toplumsallaşması ve siyasal İslam'ın rolü: Milli görüş geleneği
  1. Tez No: 230635
  2. Yazar: MUHAMMET MÜCAHİT KÜÇÜKYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Modern dönemde İslam dünyasında ve Türkiye'de siyasal İslam'ın temel ikilemlerinden birisi, İslam ile demokrasi arasındaki ilişkinin niteliği oldu. Fakat ilginç bir biçimde, İslam-demokrasi ilişkisine pragmatik bir bakış açısıyla yaklaşan Milli Görüş Hareketi, Türkiye'de hiçbir siyasal hareketin başaramadığını gerçekleştirdi; laikleşmeye ve inkılâplara direnen, bu nedenle temsil imkânı bulamayan geniş bir muhafazakâr kitlenin demokratik siyasete katılımı ve sistemle uyumu konusunda etkili bir aracılık yaptı. Bu çalışma, Siyasal İslam'ın katkısının bilinçli ya da bilinçsiz oluşunu tartışmaksızın, Türkiye'de demokrasinin toplumsallaşma sürecinde, başta RP olmak üzere, MGH partilerinin oynadığı rolü incelemektedir.
Özet (Çeviri)
In the modern period, one of the basic dilemmas of political Islam in the Muslim world and in Turkey is the quality of the relation between Islam and democracy. However, very interestingly, MGH which approaches to the relation between Islam and democracy in a pragmatist view has achieved something never done by any other political movement in Turkey; has been an effective mediator and thus a broad conservative mass, which resists secularism and reforms and thus cannot find a chance to be represented, involved in democratic politics and compromised with the system. This study examines the role of MGH parties, particularly RP, in the socialization process of democracy in Turkey, without discussing whether the contribution of political Islam was conscious or unconscious.