Réduction(s) :Recherche sur les voies qui re-conduisent aux prémisses fondamentale de la phénoménologie transcendantale
Rücu(lar): Transandantal fenomenolojinin temel öncüllerine geri götüren yollar üstüne bir inceleme
  1. Tez No: 230636
  2. Yazar: ÇAĞLAR KOÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİYE KOVANLIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tez çalışmasında Husserl'in, fenomenolojiye felsefi bir sağlamlık kazandırmakla yükümlü tuttuğu, başka bir deyişle felsefe sistematiği açısından fenomenolojinin hesabının verilmesi için vazgeçilmez gördüğü ?redüksiyon? kavramının anlam ve önemini göstermeyi hedefledik. Her ne kadar Husserl redüksiyondan tek ve bütünlüklü bir biçimde bahsetmediyse de, hatta tersine yöntemsel bakımdan ele alındığında birçok farklı redüksiyon yolu geliştirmiş olsa da, biz bu tez çalışmasında, tüm rücûların ortak bir reducere (geriye-dönüş) yapısına sahip oldukları yolundaki anlayışımızı derinleştirmeye çalıştık. Bu kaygılar ışığında, çalışmamızın birinci bölümü eidetik çeşitleme işleminin fenomenolojik izahına ayrılmıştır. İkinci bölümde ise, Husserl'in ?doğal tavır? mefhumundan ne anladığı sorusuna bir yanıt vermeyi denedik. Nihayet üçüncü ve son bölüm bizi doğal tavrın ötesine geçirmeye muktedir, fenomenoloji yoluyla keşfedilen temel analiz formlarını ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this master thesis is to study the significance and function of the term ?reduction? in Husserl's philosophy. The thesis wishes to show that while it is true that Husserl's concern is not with a single kind of reduction but rather with different kinds of reductions, the unique role of reducere (leading back) remains almost the same. So although it traces the paths Husserl thematized distinctly from one another, it also tries to deepen the unitary apprehension of the reductive operation. The first chapter of the study concentrates on the phenomenological analysis concerning the process of ?eidetic variation?. In the second chapter, Husserl?s understanding of ?natural attitude? is discussed. Finally, the third chapter focuses on the elucidation of the fundamental forms pertaining to phenomenological analysis, viz. the forms that push us beyond the natural attitude.