Les débats de modernité autour de l'esthétique de l'école de Francfort
Frankfurt Okulu estetiği etrafında modernlik tartışmaları
- Tez No: 230651
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BESİM F. DELLALOĞLU, PROF. DR. TÜLİN BUMİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2008
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada aydınlanma aklının Frankfurt Okulu bağlamında eleştirisi yapılmıştır. Modern kapitalizmin getirdiği felaketlerden kurtulma projesi olarak toplumun kurtuluşunu sağlayacak potansiyellerin sanatta saklı olduğu saptanmıştır. Frankfurt Okulu düşünürlerinin sanata ilişkin saptamalarında Marksist estetikle hesaplaşmalarına yer verilmiştir. Kendi kuramlarını inşa ettikleri modernist estetik ve ondan türeyen akımlar üzerinde durulmuştur. Modernist estetik, Kafka ve yapıtları üzerinden okunmuştur. Buna bağlı olarak modernist estetiğin bir edebiyat yapıtı üzerinde nasıl yapılanmış olduğu ortaya konmuştur. Modernist estetik, doğası gereği ?tamamlanmamış bir proje? olarak sürekli yeniyi üretmesi özelliği ile evrensel bir bağlama kavuşmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study the criticism of the reason of enlightenment will take place in the context of Frankfurt School. It is noticed that the potentials that led the community to a salvation from the disasters which were created by modern capitalism are hidden in the art. The determinations of the thinkers of Frankfurt School which are related to the art give a place to their reckoning of Marxist Aesthetics. An attention was given to the modern aesthetics and other genres that are sprigged up from it which The Thinkers of Frankfurt School based their theories on. The study of Modernist aesthetics was grounded on Kafka and his works. Due to this, it is clarified how that the modernist aesthetics was build on an opus of literature. Modernist Aesthetics was reunited with a universal context because of its special feature of being ?an unaccomplished project? that has always creates the new, which is also a result of the nature of Modernist Aesthetics.