La perception du secteur privé par la bureaucratie Turque (1923-1946)
1923-1946 yılları arasında Türk bürokrasisinin özel sektör algılaması
  1. Tez No: 230652
  2. Yazar: SİMAY KOCAOĞLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET KUYAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yirminci yüzyıl Türk modernistleri, ulus-devleti kurarken en önemli meselelerinin ulusal ekonomiyi kurmak olduğunun bilincindeydiler. Onlara göre ulusal ekonomi ancak ulusal bir burjuva sınıfı yaratılmasıyla mümkün olabilirdi. Bu amaçla devlet bu süreçte milli değerlere sahip bir burjuva sınıfı kurmaya girişmiş fakat bu sınıfın kendisinden beklenen görevleri yerine getirmediğini gördüğünde de onu cezalandırmaktan kaçınmamıştır. Bürokrasi çeşitli müdahalelerle özel sektörün sınırını bizzat belirlese de aslında tasarladığı ve ulaşmak istediği düzende güçlü bir milli burjuva sınıfına ihtiyacı olduğu gerçeğini göz ardı etmemiştir. Burjuva için, burjuvaya rağmen deyişiyle özetlenecek bu aşk-nefret ilişkisi Türkiye'de özel sektörün oluşumu belirleyecek en önemli dinamik olarak belirmektedir.
Özet (Çeviri)
20th century modernists were aware of the importance of setting the national economy while setting the national-state. According to them national economy would only be possible by creating the bourgeois class. For this reason state tried to set a bourgeois class who has national values however this class did not achieve what is expected from them and state did not hesitate punishing them when they did not succeed. Even though bureaucracy defined the boundaries of private sector with special interferences, in fact it was aware of the need of national bourgeois class in the formation to which it wanted to reach. This love and hatred relation can be summarized by the saying ?despite bourgeoisie, for bourgeoisie? and it appears as the most important dynamic which determine the formation of private sector.