Vergi uyuşmazlıklarının çözüm yolları
The solving of the problems of the tax
  1. Tez No: 230679
  2. Yazar: KADER MELİS TOPÇU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRSEL KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yaşadığımız toplumda birey olarak birtakım hakların sahibi olduğumuz kadar, yüklenmek zorunda olduğumuz bazı sorumluluklarımız da vardır. ?Vergi verme? ödevi de bu sorumluluklarımızdan biridir. Vergi, devletin en önemli finans kaynağıdır ve birey ile devlet arasında bir kamu ilişkisi meydana getirir. Ancak bazı durumlarda bu ilişkiden kaynaklanan uyuşmazlıklar ortaya çıkmaktadır. Bu uyuşmazlıkların bir bölümü idari aşamada çözümlenirken bir bölümü de yargısal süreç sonunda çözüme kavuşmaktadır. Bu çalışmada öncelikle vergilendirme ilişkisinden doğan sorunların, idari aşamada çözümlenmesi daha sonra ise vergi uyuşmazlıklarının yargısal çözümü incelenecektir.
Özet (Çeviri)
As a person, we have some rights, on the other hand we have some responsibilities that we must do. One of our responsibilitiy is to give tax. Tax is the most important financial source of the goverment. The tax establish public relation with goverment and the person. But sometimes there migt be some disagrement that sourced from these relationship. Sme of these disagrements are solved at the publical stage, some of them are solved at the end of the judgement. In these study, firstly we will examine the solves of the problems that caused from the relationship of the tax in the publical stage. And then we will examine the solves of the problems that caused from the relationship of the tax in the judgement.